Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vybudoval Eset v meteorológii, jeho softvér využíva aj NATO

Bol jedným z prvých zamestnancov Esetu, kde viedol tím špecialistov, ktorý vyvinul prelomovú verziu jeho kľúčového antivírusového programu. No v druhej polovici 90. rokov sa Michal Weis rozhodol ísť vlastnou cestou. Jeho firma IBL Software Engineering vyvíja softvér pre meteorológiu, ktorý patrí medzi svetovú špičku. Používajú ho najprestížnejšie meteorologické ústavy ako britský Met Office, americké letectvo, veliteľstvo NATO či letiská a letecké spoločnosti. IBL v meteorologickej brandži dosiahol rovnako silné postavenie ako Eset v počítačovej bezpečnosti. Príbeh M. Weisa podnikateľská porota dekorovala ocenením EY Podnikateľ roka 2017.

01.03.2018, 05:10 | Lukáš Kvašňák | © 2018 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Osudové stretnutie

M. Weis si pôvodne myslel, že jeho budúcnosť je spojená práve s IT bezpečnosťou. Už počas štúdia na vysokej škole nastúpil do Esetu, kde bol po sekretárke hneď druhým zamestnancom. „Mal som nápad prerobiť Nod32, povedal som im, nech zahodia Pascal, že prinesiem kamarátov zo školy a do pol roka to spravíme. Netrvalo to síce pol roka, ale tri roky, no nakoniec sme to urobili,“ spomína M. Weis.

Michal Weis, IBLZdroj: Maňo Štrauch

Prestup do meteorologického biznisu bola skôr náhoda, aj keď k nemu mal vďaka rodine blízko. Jeho mama mala na starosti počítačové systémy v Slovenskom hydrometeorologickom ústave (SHMÚ). Začiatkom 90. rokov ústav kúpil nový počítač. Softvér k nemu dodávala nemecká firma patriaca podnikateľovi Herbertovi Lepperovi.

„Keď ho nasadzoval, poriadne mu to nefungovalo. Mama musela ostať s ním, bývali tam dlho do večera. Raz ma otec poslal, nech idem po ňu. Sedel som pri nich, no nechcelo sa mi už čakať, tak som mu povedal, kde má chybu a ako ju má opraviť. Pozrel na mňa, opravil to a išli sme domov,“ hovorí M. Weis.

Neprehliadnite

Keď sa takáto situácia zopakovala ešte niekoľkokrát, H. Lepper sa ho opýtal, či by mu nepomohol aj s ďalšími softvérovými problémami. Vzájomná spolupráca prerástla do rozhodnutia založiť v roku 1997 spoločnú firmu IBL Software Engineering. H. Lepper v nej doteraz drží 51-percentný podiel, aj keď sa už na jej riadení aktívne nepodieľa. Zvyšok patrí M. Weisovi.

Michal Weis, IBLZdroj: Maňo Štrauch

Aj na Antarktíde

Prvou zákazkou IBL bol vývoj softvéru pre SHMÚ, ktorý však reálne prvýkrát nasadili v Spojených arabských emirátoch. Dnes má firma viacero programov, ktoré slúžia napríklad na prenos a vizualizáciu dát z družíc, radarov a meteorologických staníc. Na ich základe vznikajú s pomocou superpočítačov simulácie globálneho modelu počasia. „Model vyprodukuje len hromadu dát, náš softvér z nich následne robí mapy, ktoré si meteorológovia vedia preštudovať,“ vysvetľuje M. Weis.

Softvér IBL sa používa v osemdesiatich krajinách po celom svete, štyri inštalácie má na Antarktíde. „Máme algoritmy pre armádu, sme dodávateľ pre NATO, pre centrálu britského námorníctva. Vďaka nášmu softvéru vedia, aká je v noci viditeľnosť tankov a vojakov, kedy ich uvidí nepriateľ alebo ako si majú nastaviť okuliare na nočné videnie,“ hovorí M. Weis.

Do prvej ligy posunula IBL zákazka pre britský Met Office 

Zákazkou, ktorá posunula IBL do prvej ligy, bol vývoj softvéru pre britský Met Office. Nechýbalo veľa a zákazku by nedostali. „Už boli rozhodnutí, že podpíšu zmluvu o spolupráci s inou firmou. Ich šéfarchitekt pre softvér nás však našiel na webe a vedeniu navrhol, nech sa nám ešte ozvú. Keď sme sa stretli, zmenili rozhodnutie,“ spomína M. Weis. Dnes je IBL strategickým partnerom Met Officu. Okrem slovenskej firmy má takéto postavenie už len americký Amazon.

Michal Weis, IBLZdroj: Maňo Štrauch

IBL zažil veľký rozmach po tom, ako sa mu podarilo uchytiť aj v arabských krajinách. Z pôvodných troch ľudí sa firma rozrástla na viac ako pol stovku zamestnancov. Jej tržby sa od roku 2010 viac ako zdvojnásobili na predvlaňajších necelých šesť miliónov eur, z čoho tretinu dokázala premeniť na čistý zisk. Finančne ani počtom klientov síce IBL nepatrí vo svojom segmente medzi najväčších hráčov, no po technickej stránke sa radí do prvej trojky.

Konkurencia IT gigantov

IBL dnes stojí pred dvoma problémami. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy EY Podnikateľ roka

Diskusia (0 reakcií)