Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Namiesto „vŕtania“ do tela analýza krvi: Aby biopsia nebolela

11.01.2019, 17:00 | Jozef Andacký | © 2019 News and Media Holding

Každý rok zomrie na rakovinu prostaty na celom svete 366-tisíc mužov. Zo štatistík a vedeckých štúdií vyplýva, že toto ochorenie v istom veku postihne každého ôsmeho muža na planéte. Nemusí byť fatálne a skončiť sa smrťou, dôležité je, aby ho lekári odhalili čo najskôr.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Súčasťou procesu detekcie rakoviny prostaty býva takzvaná biopsia. V praxi to znamená, cez konečník pacienta sa zavádza sonda s tenkou bioptickou ihlou, ktorá zvnútra tela odoberie niekoľko vzoriek tkaniva. Nie je to príjemná procedúra.

Vo väčšine prípadov sa pritom robí zbytočne, nádor sa nepotvrdí (našťastie pre pacienta). Navyše, biopsie nie sú ani lacné, len v EÚ náklady na ne presahujú jednu miliardu eur ročne. Tím dvojice vedcov zo slovenského start-upu Glycanostics pracuje na tom, aby detekcia zhubného nádoru nebolela ani pacienta, ani zdravotnú poisťovňu.

Presnejšie výsledky

Štandardne sa prítomnosť nádoru v tele zisťuje analýzou krvi. Určuje sa úroveň onkomarkera (napríklad proteínu PSA) a porovnáva sa s dvomi hraničnými hodnotami. Ak je onkomarker nižší než prvá hodnota, pacient sa považuje za zdravého. Ak je vyšší ako druhá hodnota, indikuje to výskyt ochorenia.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.