Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ak nebudú byty na prenájom, Slovákov čaká extrémna zadlženosť

Ak sa nič nezmení na politike nájomného bývania a ľudia budú stále preferovať kúpu bývania na úver, zadlženosť slovenských domácností by mohla v budúcnosti presiahnuť sto percent HDP.

14.01.2019, 05:11 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 43

Pre krajinu, ktorej obyvatelia si nestihli vytvoriť takmer žiaden vankúš na vykrytie výpadkov príjmov, je pritom už aj nižšia miera zadlženosti obrovské riziko. Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) je preto dôležité, aby sa adekvátnou alternatívou ku kúpe nehnuteľnosti pod Tatrami stal trh podnájmov. O potrebe výstavby a podpory nájomných bytov sa hovorí dlho, okrem pár projektov, za ktorými stáli samosprávy, sa s ňou nespravilo takmer nič.

Vo svojom

Slováci sú v Európe špecifikom: až deväť z desiatich ľudí býva v nehnuteľnosti, ktorú vlastní. Len 17 percent ľudí pritom spláca úver na bývanie. Väčšina žije vo vlastnom bývaní bez dlhu, a to z historických dôvodov. Po revolúcii si mohli štátne aj družstevné byty odkúpiť do vlastného za veľmi výhodných podmienok. Zjednodušene – jedna celá generácia sa dostala k streche nad hlavou bez zadlženia. Vo väčšine krajín EÚ vlastnia svoju nehnuteľnosť tri štvrtiny obyvateľstva, niekde aj výrazne menej.

Neprehliadnite

Ak staršia časť populácie prišla k bývaniu ľahko, tak ich vnuci to majú oveľa ťažšie. Keď si teraz chcú mladé rodiny kúpiť nehnuteľnosť, musia ju financovať úverom na bývanie. „Tento trend je výrazný, keďže Slovensko patrí do trojice krajín EÚ s najnižším počtom izieb na obyvateľa bytu a s najvyšším podielom mladých ľudí bývajúcich s rodičmi,“ pripomína NBS v poslednej Analýze finančného sektora.

V západných krajinách Únie je podľa regulátora bežné, že až 58 percent domácností bývajúcich vo vlastnej nehnuteľnosti spláca úver na bývanie. Znamená to, že ak slovenské domácnosti budú naďalej preferovať bývanie vo vlastnom, podiel domácností s úverom na bývanie môže vzrásť až na polovicu. To je síce dobrý výhľad pre bankový úverový biznis, ktorý napriek spomaleniu má v budúcnosti kam rásť. Horšie to je pre ekonomiku a jej zraniteľnosť v horších ekonomických časoch.

Citlivejší

Vysoká zadlženosť obyvateľstva v horších obdobiach znamená nielen väčší

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 43

Rubrika Financie