Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako si urobiť 
sci-fi domácnosť

Je zaujímavé sledovať, ako primárne softvérové firmy postupne prešli aj na výrobu zariadení a ešte tým umožnili vznik nových segmentov trhu. Goo­gle bol najskôr len internetový vyhľadávač. V súčasnosti z ich kuchyne pochádza najpoužívanejší operačný systém na svete Android, tucty všakovakých cloudových služieb aj aplikácií a majú za sebou tiež vlastné smartfóny, tablety aj Chromebooky. Podobne Apple. Najskôr počítačová firma, dnes prakticky výrobca smartfónov.


13.01.2019, 10:06 | Marián Biel | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 9

Ešte lepší príklad je Amazon, ktorý neponúkal ani ten softvér. Jeff Bazos chcel cez internet predávať len knihy. Postupom času, ako sa jeho malý start-up prepracoval na miliardovú firmu, okrem iného prakticky vytvoril alebo minimálne do mainstreamu dostal čítačky elektronických kníh. Kindle už má doma azda každý.


Z predavača udávač trendov


Podarilo sa im niečo podobné ešte v jednom segmente. V omnoho dôležitejšom, s perspektívou na celé desaťročia. Amazon sa pustil do umelej inteligencie, ktorú nazval Alexa. Túto digitálnu asistentku musel dostať medzi masy. Prišiel tak pred štyrmi rokmi s prvým smart reproduktorom Echo. Okrem toho, že celkom slušne prehrával hudbu a vedel sa pripojiť na internet, so svojím majiteľom sa vedel rozprávať. Zabudovaná Alexa cez sedem smerových mikrofónov zachytí otázku alebo žiadosť, spracuje ju a vykoná, čo treba, alebo odpovie vlastným hlasom.


Neprehliadnite

Amazon Echo sa stal hitom, takže postupne sa do tohto segmentu pridali ďalší hráči. Prvým je Google a jeho platforma Google Assistant, pre ktorú vyrobil aj trojicu vlastných reproduktorov. Svojho zástupcu má aj Apple a jeho asistentka Siri. Tá v iPhonoch bola roky pred Alexou. Na verejnosti sa však s virtuálnymi asistentkami rozpráva horšie než v súkromí domova. No vlani sa Siri dostala aj do vlastného reproduktora HomePod.


Rodina Google Home produktovZdroj: Google

Na výber je ešte asistentka Cortana od Microsoftu. Tá však zatiaľ dokázala okrem 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Rubrika Enjoy