Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čo o vás vie Google a Facebook? Vstupujeme do éry dataizmu

Facebook má za sebou ťažké obdobie. Škandály s firmou Cambridge Analytica či predaj dát tretím firmám ako Apple, Netflix a Spotify bez vedomia používateľov otvorili ľuďom oči vzhľadom na to, ako intenzívne sa v digitálnom svete pracuje s ich súkromím.

11.01.2019, 18:56 | Jozef Tvardzík | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Je pritom zvláštne, že sa v tejto súvislosti vôbec nehovorí o spoločnosti Google, ktorá toho o nás vie zrejme oveľa viac. „Google je v mnohých ohľadoch omnoho väčšou hrozbou. Kvôli objemu informácií, ktoré zhromažďuje, kvôli rozsahu toho, čo je schopný sledovať, aj kvôli času, ktorý ľudia strávia na jeho stránkach alebo s jeho aplikáciami,“ napísal pred pár mesiacmi denník The Wall Street Journal.

Viac než miliarda ľudí má na Googli svoj účet, cez ktorý firma zbiera informácie o tom, čo vyhľadávajú a čo na internete robia, aké aplikácie si inštalujú alebo kde sa pohybujú. Smartfóny s googlovským operačným systémom Android automaticky archivujú pohyb a málokto túto vymoženosť vypína.

Mapu s históriou pohybu tak má k dispozícii nielen Google, ale každý, kto pozná heslo k vášmu Google účtu. Každý, kto sa pohybuje na internete, by mal poznať zopár základných webových odkazov. Nejde o skryté tajomstvá. V tomto prípade je Google transparentný. Ide skôr o nenápadné nastavenia účtu, z ktorých sa môžete dozvedieť zaujímavé detaily, ktoré o vás Google skladuje.

Neprehliadnite

Okrem toho možno Facebook aj Google požiadať o celý výpis informácií, ktoré o vás zhromažďuje. My sme túto možnosť využili. Facebook poslal balík dát v priebehu 20 minút, Googlu to trvalo asi štyri hodiny. Niet div, poslal deväť súborov a každý z nich mal dva gigabajty.

Seth Stephens-Davidowitz: Stopy, ktoré zanechávame, odhaľujú naše skryté predsudky a túžby.Zdroj: James Street

Čo si robil minulé leto

Google o vás vie napríklad to, kde sa pohybujete. Poviete si: V poriadku, no a čo. Lenže Google vašu polohu vie tak dokonale, že si stačí

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Použi rozum

Tagy data, facebook, Google, Použi rozum

Diskusia (0 reakcií)