Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Diaľničná spoločnosť už vie, ako vyhodí stavbárov z Višňového

Pred dvomi rokmi TREND upozornil, že výstavba diaľnice D1 pri Žiline smeruje ku katastrofe. Na viacerých stavbách sa vyskytli komplikácie, ktoré ohrozovali ich dokončenie.

09.01.2019, 14:00 | Ján Kováč | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 25

Načrtnutý čierny scenár Národná diaľničná spoločnosť (NDS) neodvrátila a teraz chce celú zodpovednosť prehodiť na dodávateľa a vypoklonkovať ho zo stavby. V decembri vznikol okolo toho mediálny cirkus v hlavnej úlohe s premiérom Petrom Pellegrinim, ktorý na stavenisko zostúpil na vrtuľníku ako boh zo stroja v antickej dráme, aby stavbárom adresoval ultimátum: Ak sa nespamätáte, vyhodíme vás zo stavby. NDS sa o to chce pokúsiť v najbližších mesiacoch.

Dokončenie južného obchvatu Žiliny sa potom pravdepodobne omešká o niekoľko rokov, počas ktorých budú vodiči medzi Martinom a Žilinou naďalej odkázaní na kľukatú cestu okolo Strečna. Nie je pritom isté, či je vykázanie dodávateľa na mieste. Na verejnosť sa dostáva len jedna verzia príbehu, podľa ktorej za všetko môže neschopný dodávateľ. Ten sa nemôže brániť, lebo komunikáciu s médiami mu schvaľuje NDS.

Zo stavby neoficiálne preniká aj druhá verzia príbehu, podľa ktorej spôsobila meškanie aj NDS a jej stavebný dozor svojou pasivitou v rámci projektovej prípravy. Konflikt sa dostal do bodu, z ktorého je ťažké hľadať cestu späť.

Neprehliadnite

Podľa informácií TRENDU už došlo k prerušeniu prác. Viacerí subdodávatelia odišli zo stavby, prípadne žiadajú platby vopred. Hlavný dodávateľ, ktorým je taliansko-slovenské združenie Salini-Dúha za to pripisuje vinu premiérovi a jeho vrtuľníkovej akcii. V zásade ide o to, že dodávatelia materiálov sa zľakli, že nedostanú zaplatené.

Ako vypoklonkovať Talianov

Konzorcium Salini-Dúha ku koncu roka 2018 premeškalo záväzný termín, ktorým bolo dokončenie vozovky v tuneli Višňové a jeho sekundárne ostenie, čo je v podstate

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 25

Rubrika Podnikanie

Tagy diaľnice, Národná diaľničná spoločnosť