Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Digitálni asistenti prichádzajú. Je dôvod sa ich báť?

Pred pár mesiacmi mal v kinách premiéru slovensko-český film Dôverný nepriateľ. Jeho hlavnou témou boli možnosti, no najmä nástrahy moderných technológií. Konkrétne umelej inteligencie, ktorá sa má starať o obyvateľov inteligentného domu (smart home). Až kým sa to, samozrejme, nezačne zvrhávať.

13.01.2019, 10:05 | Marián Biel | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Zaujímavý námet pokazilo nejedno technologické klišé, ktoré na bežného diváka mohlo pôsobiť uveriteľne. Na druhej strane, úvaha alebo diskusia o tom, či je bezpečné si do domov dobrovoľne inštalovať vyslovene sledovacie zariadenia, nie je úplne scestná.

O takzvaných digitálnych asistentoch, predovšetkým vo forme smart reproduktorov, budeme tento rok počuť čoraz viac. Na ilustráciu, posledný lanský kvartál sa každú sekundu predalo jedno zariadenie Google Home. Aby smart reproduktory fungovali, musia načúvať. Otázka však je, čo všetko o sebe používatelia prezrádzajú. A komu.

Star Trek v dlani

Nie je umenie naplniť dopyt, ale vytvoriť ho. Presne to sa podarilo americkému technologickému gigantu Amazon, ktorý ľudom ukázal, čo im chýba, hoci netušili, že to vôbec potrebujú. Trochu mu pomohol aj Apple. Bol prvou firmou, ktorá začala používateľov zoznamovať s konceptom virtuálnej digitálnej asistentky. Jeho Siri sa stala jednou z najhorúcejších noviniek iPhonu 4S, ktorý bol predstavený na jeseň roku 2011.

Neprehliadnite

Hoci na začiatku toho vedela relatívne málo, vyvolala ten správny pocit futuristickej inovácie. Môžete sa opýtať mobilu na športový výsledok svojho obľúbeného tímu, telefón vám porozumie, vyhľadá správnu odpoveď a povie vám ju. Star Trek v dlani.

Kým v kancelárii, na ulici či v električke je možno trocha čudné diskutovať s digitálnou asistentkou, v súkromí domova je to omnoho prirodzenejšie. Je to ako mať vlastného komorníka, ktorý odpovie na vaše otázky a postará sa aj o niektoré úlohy v domácnosti. Túto náladu vystihol Amazon, keď pred štyrmi rokmi predstavil zariadenie Echo. Vytvoril celkom nový segment trhu – smart reproduktor so vstavanou umelou inteligenciou.

Technologické firmy získavajú detailný pohľad na preferencie zákazníkov 

Čierny cylinder obsahoval pomerne kvalitný reproduktor s priestorovým zvukom, ale najmä sieť citlivých mikrofónov na snímanie hlasových pokynov aj z opačnej strany miestnosti. Jeho úspech – prvé mesiace v USA a postupne aj vo svete – bol postavený na dvoch aspektoch. Prvým bola praktickosť používania a pomerne prijateľná cena 180 dolárov. Tým druhým bola stále sa zlepšujúca platforma Amazon Alexa.

Umelá inteligencia sa sama učí, no

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Súvisiace články

Ako si urobiť 
sci-fi domácnosť

Ako si urobiť 
sci-fi domácnosť

Digitálne asistentky sú tu a na viacero spôsobov
. Trhu dvojtretinovým podielom dominuje Amazon Alexa, takmer tretinu si zobral Google Assistant 9

Diaľničná spoločnosť už vie, ako vyhodí stavbárov z Višňového

Ak nebudú byty na prenájom, Slovákov čaká extrémna zadlženosť

Zvláštne biznisy: Úlety, čo Slovákom zarábajú

Dáva to na Lubyovú a je to hanba

Diskusia (0 reakcií)