Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prominenti inseminácie: keď dobytkárska genetika naozaj sype

16.01.2019, 19:06 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

Tržby štyri a trištvrte milióna eur, čistý zisk desať a pol milióna eur. Takéto čísla sa vo firmách ukážu len pri mimoriadnych výnosoch z predaja či precenenia majetku.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Téma

Inak to nebolo ani s dobytkárskou firmou Slovenské biologické služby so sídlom v Banskej Bystrici. Tá totiž predala viaceré svoje chovy. Ak sa však k dobytku pridá aj špičkové šľachtenie a k biznisu s hovädzinou a mliekom aj býčie spermie na insemináciu kráv, dá sa hovoriť o veľmi výnosnom podnikaní. Spoločnosť premieňa z tržieb dobytkárskej genetiky na čisté zisky v priemere každé štvrté utŕžené euro už od roku 2011.

V riadiacich orgánoch vysoko ziskovej firmy, ktorá má svoju chovnú stanicu býkov pri Lužiankach, sedia aj viacerí vplyvní muži. Významný hráč agropotravinárskeho biznisu Pavol Chmelina, ako aj bývalý minister financií z čias vlády HZDS Miroslav Maxon.

Či a v akej miere vlastnia aj firmu, spoločnosť povedať nechce. Jej vedenie spresňuje TRENDU iba to, že ju spoluvlastní množstvo podnikateľov i firiem vrátane chovateľov dobytka. A časť akcií drží aj manažment.

Neprehliadnite

Najvyšším výkonným manažérom firmy je už dlhšie Miloslav Šebek, ktorý kedysi šéfoval aj štátnemu Slovenskému pozemkovému fondu. Viedol ho aj v čase vlády strán HZDS, SNS a Smer-SD, keď na ňom prišlo k škandalóznemu prevodu rozsiahlych pozemkov pod Tatrami.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.