Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kvetinárstvo v skúmavkách: klonovaním k vrcholu domáceho biznisu

16.01.2019, 19:02 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

Pod názvom PPS sú v domácom biznise známe podniky zo skupiny Podpolianskych strojární Detva.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Téma

No rovnaký názov má i jedna menej pertraktovaná firma z inej brandže i regiónu. Neznáma však nie je slovenským daňovým úradom. PPS z Dolného Lopašova pri Brezovej pod Bradlom posiela do štátnej kasy už dlhšie len na dani z príjmov ročne asi milión eur. Tržby firmy sú zhruba desať miliónov eur, pričom na čistý zisk dokáže premieňať zhruba polovicu z nich.

Starosta zúročil fytológiu

Keď TREND predvlani analyzoval ziskovosť domáceho biznisu, len o málo úspešnejšie ako PPS boli iba dve firmy. Distributér liekov a kozmetiky nadnárodného koncernu Reckitt Benckiser a domáca firma na ťažbu i skladovanie zemného plynu Nafta. Vtedy sa týždenník zo strohých zdrojov dozvedel iba to, že firma je dcérou belgického producenta orchideí Floré.

Neprehliadnite

Teraz TREND prináša širšie vysvetlenie toho, prečo je firma zisková a ako funguje biznis s orchideami. A to aj vďaka pomoci starostu Dolného Lopašova Jozefa Petušíka. Aj on totiž pred vyše desaťročím prispel k tomu, že táto zahraničná investícia, ktorá zamestnáva viac ako sto ľudí, zakotvila na Slovensku. Pomohlo aj to, že J. Petušík ako bývalý vedec špecifický biznis s klonovaním i pestovaním orchideí dobre poznal. Kedysi totiž pracoval v Slovenskej akadémii vied v oblasti fyziológie rastlín.

„Belgičania si hľadali pozemky pre novú prevádzku nielen na Slovensku, ale aj v Česku či Poľsku. Mnohí ich špecifickému biznisu asi veľmi nerozumeli, a tak sme sa s nimi dohodli najrýchlejšie my,“ spomína starosta. Belgičania sa zaoberajú vývojom nových klonov orchideí a pestujú ich od množenia buniek v sterilných laboratórnych podmienkach až po dospelé kvety v črepníkoch pre konečných zákazníkov.

Rudi VandenbogaerdeZdroj: Miroslava Spodniaková

„Nad ich biotechnologickým kumštom sa nachádzajú už asi naozaj len medzidruhové génové manipulácie s novými GMO plodinami,“ vychvaľuje belgickú posilu starosta.

Flámovi blízky Slovák

To, prečo si Floré pred vyše desiatimi

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.