Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zvláštne biznisy: Úlety, čo Slovákom zarábajú

Nepatria medzi najväčšie slovenské firmy. A preto nie sú ani veľmi známe. No ich biznisové modely sú inšpiratívne. Patria k vôbec najziskovejším v krajine. Išli totiž mimo tradičných oblastí so širokou konkurenciou. Odvážili sa vstúpiť a niekedy aj premiérovo samy otvoriť menej známe a miestami až zvláštne brandže.

14.01.2019, 19:06 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Jedna z najväčších európskych cestoviek na bujaré rozlúčky so slobodou, klonovači orchideí, veľkofarma na čmeliaky, biznis so spermiami najlepších býkov, výroba horských dráh i vystreľovacích veží pre najväčšie zábavné parky na svete aj produkcia hnojiva s využitím trávenia dážďoviek. Aj takéto zaujímavé podniky sú súčasťou slovenského biznisu. Nejde však len o akési pikantérie, ale o vysoko ziskové biznisy. Trh žiada osobitosť. Bez širokej konkurencie si inovatívny špecialista môže za svoj výrobok či službu pýtať viac.

Schopnosť odlíšiť sa je mimoriadne prínosná. Aj preto prináša TREND biznisové postupy niekoľkých podnikov z neošúchaných a originálnych odvetví.

O svojich osobitostiach sa im nehovorí ľahko. A fotograf vo firme je pre ne doslova postrachom. Práve preto, aby svoje technológie i pracovné špecifiká utajili pred konkurentmi či inými investormi, ktorí by ich mohli odkopírovať. Do niektorých z týchto firiem sa TREND po dlhšom naliehaní napokon dostal.

Iné, ktoré brány neotvorili, sa snažil rozkódovať aspoň z čiastkových verejne dostupných zdrojov. Lebo práve ich inovatívny prístup k podnikaniu môže inšpirovať aj iné slovenské spoločnosti, a tak inšpirovať celý domáci biznis. O to viac, o čo menej Slovensko investuje do vedy a výskumu.

Milióny dážďoviek im prinášajú zaujímavý biznis

Zdroj: Zsolt Lukács

Vášnivých záhradkárov, ktorí svoje komposty z bioodpadu zlepšujú aj nasadením dážďoviek, nie je málo. No na väčší biznis využíva tráviace trakty týchto malých obrúčkavcov asi iba jedna domáca firma.

VermiVital zo Záhoriec neďaleko Veľkého Krtíša utŕžila predvlani za svoje osobité listové biohnojivo, ktoré získava z pretrávenia hnoja a iného bioodpadu dážďovkami, bezmála 800-tisíc eur. V čistom z neho zarobila 71-tisíc eur.

Ďalšie zvláštne biznisy Slovákov

Spoločnosť púta pozornosť aj tým, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Téma