Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Žraloci od Vltavy neplávajú na Slovensku len v pokojných vodách

15.01.2019, 05:04 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

Keď razantné domáce investičné skupiny Penta a J&T začali rásť aj v Česku, prischla im prezývka žraloci od Dunaja. Iné zoskupenie sa pred vyše dekádou začalo posúvať opačným smerom.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika

Podnikanie

Investičnú skupinu Wood & Company založil v Prahe obchodník s cennými papiermi Angličan Richard Wood. Neskôr sa posunula tiež do investičného poradenstva i skupovania celých podnikov. Na Slovensko prišla aj vďaka nostalgii jedného z jej partnerov – pôvodom Košičana Ľubomíra Šoltýsa. TREND s ním hodnotí súčasný stav ich slovenských biznisov, z ktorých viaceré neplávajú iba v pokojných vodách. Ani po piatich rokoch skupina nemôže povedať, že definitívne stabilizovala najväčšiu tuzemskú farmaceutickú fabriku Saneca, čo je bývalá hlohovecká Slovakofarma.

Za posledné roky ste na Slovensku kúpili viaceré bratislavské kancelárske centrá a skládky odpadov na východe krajiny. Staviate dnes na stabilnejšie biznisy s istým, no menším výnosom? Ste po rizikovejších investíciách do farmácie opatrnejší?

Je to kombinácia viacerých faktorov. Určite sme chceli mať v portfóliu aj niečo, čo by vyvažovalo rizikovejšie projekty. Najnovšie investície do konzervatívnejších sektorov sú aj výsledkom dopytov klientov. Do kúpy kancelárskych centier sme išli aj preto, lebo sa v nich objavila výborná príležitosť. Pôvodní majitelia po nezhodách predávali komplex s obchodmi i kanceláriami Galérie Harfa vedľa pražskej O2 arény.

Ako vám funguje tento biznis?

Bola to výborná kúpa nielen preto, že sme to získali za pomerne zaujímavú akvizičnú cenu, ale pozdvihli sme aj prevádzku Harfy. Našli sme pre ňu nových výhodnejších nájomcov. Pôvodne bolo centrum obsadené na 85 percent. My sme ho vyťažili naplno. Výsledkom je, že za vyše dva roky sme naše investície do Harfy zhodnotili o neuveriteľných 60 až 70 percent.

Po tomto obchode sme sa v realitách stali takpovediac obeťou vlastného úspechu a kupovali sme ďalšie kancelárske centrá v Prahe a v Bratislave. V slovenskej metropole už máme Aupark Tower, Lakeside Park, Westend Tower či BBC5.

I keď, samozrejme, vieme, že také vysoké zhodnotenia kapitálu ako v Hafre už nezopakujeme.

Farmácia mrzí, no nezráža

Predchádzajúce investície do farmácie vám príliš nevyšli. Írsky výrobca liekov Suir skrachoval a v ziskoch stále nie je ani hlohovecká Saneca. Pretavili sa neúspechy vo farmácii do celkového poklesu majetku skupiny?

Čo sa týka objemu aktív v správe skupiny, dole sme nešli. Naopak, rastieme hlavne kvôli realitám. Stále sme najsilnejším obchodníkom na stredoeurópskych burzách. Čoraz významnejším hráčom sme už aj na talianskej, gréckej i tureckej burze. Na tom sme vyrastali a dodnes sme v tom silní. Stále robíme poradenstvo či uvádzanie podnikov na burzu. Vlaňajšok sme mali historicky najúspešnejší. Sme spokojní.

A pokiaľ ide o spomínanú farmáciu?

Farmácia je iba veľmi malou časťou nášho majetku. Navyše by som v nej nehovoril ani o neúspechu. Sami priznávame, že farmácia je u nás ťažký príbeh. Proces reštrukturalizácie Sanecy trvá podstatne dlhšie, ako sme pôvodne dúfali. Veríme, že práve tento rok bude pre firmu prelomový. Prvýkrát po vyše piatich rokoch, ako firmu vlastníme, nám začínajú výraznejšie rásť tržby. V októbri i novembri sme mali v Sanece rekordné objemy výroby.

Výroba liekov v Saneca PharmaceuticalsZdroj: Saneca Pharmaceuticals

Do podnikov neinvestujete len vlastné zdroje, ale aj prostriedky privátnych klientov, ktorí vstupujú do vašich investičných fondov. Ako klienti vnímali pád Suiru a pomalú stabilizáciu Sanecy?

Samozrejme, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 3

Rubrika Podnikanie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.