Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Brusel prinesie jednoduchšie pravidlá pre dlžníkov

19.03.2019, 18:59 | Lukáš Kvašňák | © 2019 News and Media Holding

Prejsť v súčasnosti na Slovensku procesom oddlženia je extrémne náročné. Dôvodom sú nové pravidlá reštrukturalizácie platiace od začiatku roku 2017, ktoré zaviedla exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Išlo o reakciu na škandalózny proces reštrukturalizácie Váhostavu v rukách oligarchu Juraja Širokého, v ktorom mali peniaze putovať do schránkových firiem v daňových rajoch na úkor množstva malých veriteľov. Okrem zmeny zákona tento prípad primal vládu k vytvoreniu štátneho fondu, ktorý skupoval toxické pohľadávky Váhostavu.

Uhradiť minimálne polovicu

Podľa súčasných pravidiel musí dlžník uhradiť aj nezabezpečeným veriteľom minimálne polovicu z hodnoty ich pohľadávky. Ak si chce majiteľ firmy vyplatiť dividendy, musí dokonca splatiť celý dlh. Slovensko sa tak stalo krajinou s najprísnejšou legislatívou v oblasti reštrukturalizácie.

Väčšina iných štátov takúto hranicu minimálneho odškodnenia nemá. Platí v nich, tak ako donedávna na Slovensku, že reštrukturalizácia je legitímna vtedy, ak v nej veritelia dostanú aspoň toľko peňazí ako cez predaj dlžníka v konkurze.

Oddlžovanie sa na Slovensku využíva čoraz menej
Oddlžovanie sa na Slovensku využíva čoraz menej
PRAMEŇ: Ministerstvo spravodlivosti SR

Reštrukturalizačný správca z právnej kancelárie Ikrényi & Rehák Ivan Ikrényi hovorí, že vie len o troch krajinách, ktoré majú zavedenú hranicu minimálneho odškodnia. Aj to nižšiu ako Slovensko. Taliansko žiada minimálne desaťpercentné preplatenie dlhov. Ale aj to iba vtedy, ak nezostane zachovaná prevádzka podniku. Rakúsko má uzákonené aspoň tridsaťpercentné preplatenie. A istú formu minimálneho odškodnenia vyžaduje aj Grécko.

Pripraviť sa na krízu

„Týmito zmenami boli

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.