Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Diaľnice aj eurofondy sú v ohrození. Érsek sa tvári, že to je pod kontrolou

Vláda schválila ukončenie zmluvy so stavbármi, ktorí sa od roku 2014 trápia na úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala pri Žiline. Minister dopravy Árpád Érsek a jeho ľudia sa tvária, že majú projekt pod kontrolou – vyberú nových dodávateľov a tí úsek dokončia v roku 2023. Ich plán je však rizikový.

15.03.2019, 04:59 | Ján Kováč | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Ukončenie zmluvy je obojstrannou dohodou. Má pre štát tú výhodu, že konzorcium firiem Salini Impregilo – Dúha by malo odísť dobrovoľne a bez robenia problémov Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS). Keby chcelo, mohlo by totiž Salini cez súdy brániť výberu nových dodávateľov, a tak zabrzdiť výstavbu. Dohoda sa však stane účinnou, až keď Salini zloží bankovú garanciu.

Jej zmyslom je napríklad aj vyplatenie robotníkov. NDS tiež pošle peniaze združeniu Salini, ktoré ich posunie dodávateľom. Garancia je pre NDS poistkou, že Salini tieto peniaze pošle včas, aby neskôr nevznikli náklady navyše. Druhá časť garancie sa týka rizík a záruk za odvedené práce. Keby sa odhalil technický problém, za ktorý môže Salini, NDS by na ňu siahla.

Diaľničiari majú pri ďalšom postupe dve možnosti. Buď vyberú dodávateľov bez súťaže, čím sa však pripravia o eurofondy, alebo ich vyberú cez otvorený tender. Lenže ten môže trvať i rok. NDS bude teda znášať riziko, že stavbu nedokončia do konca roku 2023.

Neprehliadnite

A aj pri tomto scenári hrozí prepadnutie eurofondov. Minister dopravy kedysi vyhlásil, že hraničným pre europeniaze je rok 2023. NDS bude balansovať medzi týmito dvoma scenármi a verejnou mienkou. Môže to dopadnúť i tak, že nebudú ani eurofondy, ani diaľnica.

Eurokomisia je vraj za

Rozostavaný

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Tagy ministerstvo dopravy, Višňové

Diskusia (0 reakcií)