Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Najúspešnejšieho slovenského pekára strieda syn

Malých pekární na sladké a slané koláčiky Minit je po celom Slovensku vyše štvrť tisícky. Mesačne predajú už päť a pol milióna pečiviek, a tak sa pomyselne ujde každému Slovákovi aspoň jedna Minitka. Za biznisom, ktorý sa tu pôvodne rozbiehal pod maďarskou značkou Fornetti, stojí dlhé roky jeho zakladateľ Dunajskostredčan František Ambrovics. Dobre má rodinný biznis zmapovaný už aj jeho syn Ladislav.

17.03.2019, 19:00 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

„Samozrejme, toho poznáme. Je to výborný predajca, ktorý prebral prevádzku len nedávno, no už za prvý rok zdvihol jej obrat o 30 percent. Veľmi komunikatívny a aktívny človek,“ reaguje pohotovo Ladislav, keď mu reportér TRENDU spomenie, že naposledy ochutnal Minity z predajne v areáli nitrianskej nemocnice.

Vie, kedy má odísť

Aj táto príhoda naznačuje, ako podrobne už dnes pozná syn otcovu firmu. U Ambrovicsovcov sa tak plní jeden z hlavných predpokladov úspešnej výmeny generácií – dokonalé spoznanie celého vnútra rodičovského podniku. No v kopírovaní poučiek pre úspešné rodinné podnikanie nezaostáva ani samotný zakladateľ.

PWC

„Z postu konateľa a výkonného manažéra Minitu odídem presne posledný marcový deň budúceho roku. Po finančnom uzavretí tohtoročného hospodárenia. Nebudem vo firme ani o deň dlhšie, lebo ak sa má výmena naozaj podariť, musí byť rázna a jednoznačná,“ gumuje František jednu z hlavných chýb mnohých otcov, ktorí prenechávajú rodinné firmy čisto deťom len s ťažkosťami.

Neprehliadnite

Mladí tak popri staršej generácii na strategické riadenie nikdy nedorastú či dokonca o rodinný biznis stratia záujem úplne. Otec František pritom z firmy odíde vo veku iba 66 rokov. Mnohí iní podnikatelia ťahajú podniky aj po sedemdesiatke. Ako hovorí, pevný termín odchodu si stanovil až potom, čo videl, že mladý ho naozaj bude vedieť nahradiť.

Vrcholové vedenie Minitu síce zverí synovi Ladislavovi, no ten 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Podnikanie

Tagy Minit, pekárne, Rodinné firmy