Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Namiesto hypoték sa mnohí budú musieť orientovať na poistky či investície

Provízie z hypoték tvoria v mnohých sprostredkovacích spoločnostiach viac ako polovicu ich celkového príjmu. To znamená, že výrazné spomalenie alebo prepad v poskytovaní úverov bude znamenať aj zníženie ich zárobku. Hoci určité obmedzenia začali platiť už od júla minulého roku, doteraz sa situácia veľmi nezmenila. Aj vlaňajší rok sa zapíše k rekordným v objeme poskytnutých úverov.

20.03.2019, 05:09 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Banky totiž poskytovali úvery, ktoré stihli schváliť ešte do konca júna za starých podmienok. Mnohí ľudia sa poponáhľali so žiadosťou, lebo sa obávali, že po zavedení prísnejšieho sita by nemuseli na hypotéku dosiahnuť. Až posledný mesiac vlaňajška naznačil, že silný rast úverov sa pomaly končí. Banky v decembri prvýkrát požičali menej peňazí na bývanie ako v decembri roku 2017, dokonca to bolo menej ako v roku 2016.

Core biznis

„Sprostredkovanie hypoték je aj u nás, ako asi u všetkých samostatných finančných agentov, core biznisom. Je to produkt, ktorý je pre väčšinu našich sprostredkovateľov produktom číslo jeden, ktorý s klientom riešia,“ hovorí riaditeľka odboru produktov spoločnosti Fingo.sk Katarína Kostková.

Neprehliadnite

Aj keď viaceré firmy tvrdia, že hypotéky tvoria len malú časť z celkového počtu uzatvorených zmlúv, vo finančnom vyjadrení je to iné. K hypotéke sprostredkovateľ často uzatvorí aj poistenie domácnosti či nehnuteľnosti, ale aj poistenie schopnosti splácať úver.

Pre mnohých klientov sprostredkovatelia riešia aj povinné zmluvné či havarijné poistenie. Napriek tomu, že týchto menších zmlúv je väčšina, provízia za sprostredkovanie takýchto poistiek je výrazne nižšia ako odplata, ktorú finančný agent dostane za hypotéku.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Finančné služby

Tagy hypotéka, sprostredkovanie