Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Po dobrých rokoch dôchodkové fondy vlani stratili

Výkonnosť fondov značne ovplyvnil prepad trhov v závere minulého roku. Najviac to pocítili indexové a akciové fondy. V dvoch z nich sa hodnota dôchodkovej jednotky ku koncu roka medziročne prepadla o viac ako 10 percent. Zisky si pripísali len dva dlhopisové garantované fondy. Fondy od Aegonu a od Allianzu dosiahli nárast dôchodkovej jednotky zhodne o 0,1 percenta.

13.03.2019, 08:49 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Dôchodkové spoločnosti nezaznamenali, že by sa po prepade ľudia snažili svoje úspory presunúť z garantovaných do negarantovaných fondov. „Na infolinky skôr prichádzajú otázky, prečo im hodnota úspor v negarantovanom fonde k ultimu roka poklesla,“ vraví Marián Kopecký, predseda Predstavenstva Allianzu – Slovenskej DSS. Mnohí sporitelia sú totiž presvedčení, že keď sú v garantovanom fonde, hodnota ich dôchodkovej jednotky sa nemôže medziročne znížiť. No pri garanciách sa sleduje výkonnosť za desať rokov. To znamená, že hodnota dôchodkovej jednotky by vždy mala byť minimálne rovnaká alebo vyššia, ako bola v rovnakom období pred desiatimi rokmi.

Neprehliadnite

Zaknihovanie straty

Ak by niekto počas prepadu dôchodkového fondu prestúpil z garantovaného fondu do negarantovaného, znamenalo by to, že by len zaknihoval stratu, ktorá bola doteraz iba virtuálna. Obral by sa o možnosť zarobiť na prípadnom ďalšom raste akciového či indexového fondu. Napríklad po koncoročnom prepade vlani prišiel rast už tento rok v januári. „Náš negarantovaný fond od začiatku roka 2019 zarobil za necelý mesiac viac, ako vykázal za celý minulý rok stratu. Snažíme sa preto aj na tomto príklade stále ľuďom vysvetľovať, že starobné dôchodkové sporenie je dlhodobým sporením, pri ktorom nie je dobré unáhlené presúvanie úspor z jedného fondu do druhého na základe momentálnej situácie. Naopak, takýto postup je absolútne nesprávny a sporiteľ pri ňom môže omnoho viac stratiť, ako získať,“ tvrdí M. Kopecký.

Ak by niekto počas prepadu prestúpil do negarantovaného fondu, mohlo by trvať roky, než by vymazal stratu, ktorú mu priniesol akciový fond pri prepade akcií. Dlhopisové fondy, keďže musia sporiteľom garantovať, že neznehodnotia ich peniaze, investujú peniaze sporiteľov veľmi opatrne. Výsledkom tejto konzervatívnej stratégie sú nízke výnosy.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Finančné služby

Tagy druhý pilier

Diskusia (0 reakcií)