Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sme chudobní, sporiť a investovať treba. Najlepšie pravidelne

Pracovný trh na Slovensku stále baží po ľudskej pracovnej sile, disponibilné príjmy stúpajú, zamestnanosť je vysoká. A tak je skvelý čas na to, aby si ľudia sporili a investovali. Pretože nehľadiac na vlastníctvo nehnuteľností, po Rumunsku je krajina pod Tatrami podľa výšky finančného majetku najchudobnejšia v Európskej únii. Ak si ho majú domácnosti budovať, treba tak robiť v ekonomicky dobrých časoch.

18.03.2019, 19:05 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Varovania o tom, že zmena k horšiemu je už možno za rohom, prichádzajú síce často, no slovenská ekonomika by mala ešte aj v tomto roku dosiahnuť slušný rast presahujúci štyri percentá. V budúcom roku analytici domácemu hospodárstvu predpokladajú spomalenie rastu na 3,2 až 3,8 percenta.

Neprehliadnite

Bez ohľadu na makročísla každá bežná domácnosť by mala mať nastavené sporenie tak, aby bolo bežnou súčasťou jej výdavkovej strany. Čakať na to, že úspora bude to, čo zostane človeku na účte na konci mesiaca, nie je dobrá cesta. Najlepšie je nastaviť presun prostriedkov do sporiaceho či investičného produktu krátko po výplate.

Na účtoch

Slováci sami o sebe hovoria, že sú sporivý národ. A hoci patria k najchudobnejším v Európe, sporiví sú. Svedčia o tom aj štatistiky Eurostatu, ktorý naposledy na dátach z roku 2016 porovnával, ako si jednotlivé krajiny budovali za desať rokov svoj finančný majetok.

Slováci v tomto prípade viedli, hoci rásť pri malých absolútnych hodnotách majetku je podstatne jednoduchšie než pri vysokých. Druhou stranou mince je, že sa ľudia v tejto krajine za posledných desať rokov aj najrýchlejšie zadlžili. Dáta z posledných dvoch chýbajúcich rokov, s ktorými Eurostat ešte nepočítal, by ukázali, že sa zadlžili ešte intenzívnejšie.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Finančné služby

Tagy investovanie, sporenie