Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Spoliehať sa na vysoký štátny dôchodok je ilúzia

Úspory v penzijných fondoch minulý rok na finančných trhoch prerábali. Budúci penzisti majú teraz obavy, či zlý rok bol len ojedinelý alebo sa bude opakovať. To by mohlo znamenať scvrkávanie sa ich úspor a nižšiu penziu. Odborníci tvrdia, že obavy sú neopodstatnené. Kto sporí dlhodobo vo viacerých pilieroch a fondoch, by nemal prerobiť. Naopak, k dôchodku si prilepší desiatky až stovky eur.

18.03.2019, 19:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Ľudia by sa teda nemali spoliehať len na dôchodok zo Sociálnej poisťovne. Sporiť by si mali aj v súkromných penzijných fondoch – v druhom a treťom pilieri. Odborníci aj niektorí politici argumentujú demografiou. Populácia starne, a keď na väčší počet penzistov nebude dosť aktívne pracujúcich, ktorí sa skladajú na dôchodok starším, nastane problém v priebežnom systéme dôchodkového sporenia.

Dnešní tridsiatnici tak môžu byť prekvapení, že dostanú od štátu z prvého piliera nižší dôchodok, ako by si želali. Sociálna poisťovňa už dnes vykrýva dôchodky z iných fondov, napríklad z nemocenského. „Zatiaľ to prežíva, no v ďalších rokoch, keď pôjde do dôchodku silný ročník takzvaných Husákových detí, to bude oveľa ťažšie,“ myslí si Ján Jursa, analytik spoločnosti Finax.

Neprehliadnite

Štátna penzia sa bude stenčovať

V dôsledku toho sa bude postupne znižovať výška dôchodkov od štátu v pomere k mzde. Percentuálny podiel priemerného starobného dôchodku na priemernej mzde, nazývaný aj miera náhrady, podľa údajov Sociálnej poisťovne z roku 2017 bol 44,9 percenta. Analytici z NN odhadujú, že tento podiel môže o 30 rokov klesnúť až na 30 percent. Prepočty ministerstva financií sú miernejšie. Miera náhrady podľa nich do roku 2070 poklesne takmer o desať percentuálnych bodov.

Či už bude pokles výšky dôchodkov miernejší alebo strmší, bude to znamenať, že ak človek odíde

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Finančné služby