Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sprostredkovatelia naďalej bojujú so štátom

Sprostredkovatelia vlani zažili ťažký rok. „Máme za sebou náročné pripomienkové konania a množstvo rokovaní na najvyššej odbornej úrovni. Hrozili nám likvidačné poplatky, ktoré sa nakoniec podarilo zvrátiť a dohodnúť s Národnou bankou Slovenska [NBS] kompromis,“ hodnotí uplynulé obdobie predseda Predstavenstva Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov Martin Lancz.

13.03.2019, 08:49 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Na tento rok zostali poplatky zachované v pôvodnej výške, zmenia sa až od budúceho roku. NBS pôvodne navrhovala, aby sprostredkovateľské firmy platili 0,5 percenta z výnosov. Namiesto súčasných 500 eur ročne by tak veľké spoločnosti platili aj viac ako 100-tisíc eur. Sprostredkovateľom sa podarilo s NBS dohodnúť, že maximálna suma poplatku by nemala presiahnuť 25-tisíc eur.

Veľký súboj viedli sprostredkovatelia minulý rok aj s ministerstvom financií. To už dlhšie plánovalo obmedziť ich maximálne provízie a zároveň zaviesť ich postupné vyplácanie. Finanční agenti sa obávali, že mnohí z nich by museli ukončiť vykonávanie tejto profesie, pretože by sa im odrazu výrazne prepadli príjmy. Namiesto jednorazovej provízie mali totiž dostávať odmenu postupne počas niekoľkých rokov. Podľa odhadov niektorých spoločností ak by prešli návrhy v pôvodnom znení, mohli by svoje remeslo zavesiť na klinec až dve tretiny všetkých poradcov.

Neprehliadnite

Ministerstvo financií pôvodne navrhovalo, aby sa provízia za sprostredkovanie úveru vyplácala v troch rovnakých ročných splátkach. To znamená, že pri podpise úveru by sa vyplatila prvá tretina odmeny, druhá o rok a tretia o dva roky. Napríklad celková provízia vo výške 900 eur by sa rozdelila na tri časti po 300 eur. To by malo za následok výrazné zníženie príjmu v prvých rokoch. V nasledujúcich by sprostredkovateľ síce dostal províziu doplatenú, ale musel by sa zabezpečiť minimálne na prvé roky, aby dokázal prežiť aj pri nižšom príjme. Ministerstvo zároveň chcelo stanoviť, že celková provízia nemôže presiahnuť 1,5 percenta z hodnoty úveru. Malo ísť pritom o celkovú sumu odplaty, ktorú si rozdelí sprostredkovateľ s firmou, pre ktorú pracuje.

Výrazné ústupky

Po kritike ministerstvo zmiernilo podmienky postupného vyplácania odmeny, takže sprostredkovateľ by mal na začiatku dostať polovicu z provízie, o rok 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Finančné služby

Diskusia (0 reakcií)