Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kiska nie je Bašternák. Trestné stíhanie v kauze KTAG je precedensom

Voľby v roku 2014 boli neférové. Andrej Kiska podvádzal, keď hovoril, že kampaň financoval z vlastných prostriedkov a neprekročil stanovený finančný limit. A pritom preukázateľne je ho kampaň financovala spoločnosť KTAG, ktorej bol v tom čase spoluvlastníkom a aj konateľom. Takto argumentuje šéf Smeru-SD Robert Fico, keď hlavu štátu prirovnáva k Ladislavovi Bašternákovi: „Pán Kiska je taký istý dépeháčkár ako pán Bašternák. Len s tým rozdielom, že Bašternák bol prvostupňovo odsúdený a pán Kiska sedí v Prezidentskom paláci.“

18.03.2019, 05:05 | Zuzana Kollárová | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 34

Odborníci, ktorých TREND oslovil, sa zhodli na jednom – podnikanie Ladislava Bašternáka v kauze Five Star Residence a podnikanie spoločnosti KTAG nemožno dávať na tú istú úroveň.

L. Bašternáka odsúdil okresný súd za daňový podvod, ktorého základom boli fiktívne faktúry a platby. Za kúpu siedmich bytov fiktívne zaplatil v hotovosti 12 miliónov eur. Firma, ktorá mu byty predala, z obchodu neodviedla štátu DPH. L. Bašternák byty obratom rozpredal za trhovú cenu a požiadal o vratku DPH vo výške 1,7 milióna eur. Daniari L. Bašternákovi peniaze vyplatili. Jeho vratka teda nemala základ v reálne uskutočnenom obchode.

Neprehliadnite

Spoločnosť KTAG si objednávala reklamu, ktorej cieľom bola propagácia Kiskovho mena. Zároveň spoločnosť uzatvorila s A. Kiskom exkluzívnu zmluvu, ktorá jej dávala právo na akékoľvek výnosy z prednášok a predaja jeho kníh. KTAG zaúčtovala do nákladov faktúry za skutočnú prácu a DPH štátu odviedla. Podľa daniarov však mala zaplatiť viac, lebo si daň znižovala o náklady, ktoré daniari neuznali.

Keď do KTAG prišla daňová kontrola, neuznala náklady na kampaň ako daňové náklady firmy. Následne firma nedoplatok na dani a DPH doplatila zaplatila aj pokutu, a opravila daňové priznania aj za ostatné mesiace. Dnes KTAG nedlhuje štátu nič.

Daňová poradkyňa Renáta Bláhová zo spoločnosti BMB Partners zdôrazňuje, že je rozdiel v úmysle a v cieli, ktorý chcela dosiahnuť Bašternákova firma a KTAG. Aj Súdny dvor EÚ pri svojich rozhodnutiach rozlišuje medzi daňovou optimalizáciou, ktorá je založená na skutočných predajoch a nákupoch, a daňovým podvodom, keď k plneniam nikdy nedôjde alebo nemajú pre daňový subjekt ekonomický zmysel a jediným cieľom je získať peniaze od štátu.

Veľmi užitočnú 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 34

Rubrika Téma

Tagy Andrej Kiska, Ladislav Bašternák