Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tretí pilier vo výnosoch zaostáva

Priemerný ročný výnos akciových fondov v druhom pilieri za posledných päť rokov dosahuje 3,46 až 6,78 percenta. Naproti tomu akciové fondy v treťom pilieri si v rovnakom čase pripísali zisky 0,47 až 4,48 percenta. Viac ako o tri percentá ročne zhodnotil majetok sporiteľov len jeden fond v treťom pilieri.

18.03.2019, 18:49 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Nízke zhodnotenie sa prejaví na nižšej nasporenej sume, čo sa zase odrazí na výške budúceho dôchodku. Ak by si napríklad niekto mesačne vkladal počas 30 rokov na dôchodkové sporenie 30 eur mesačne, pri jednopercentnom ročnom zhodnotení bude mať na konci celkovo 12 590 eur. V prípade, že by zhodnotenie bolo dvojpercentné, nasporil by 14 762 eur. A ak by bolo trojpercentné, výsledná suma by dosiahla 17 404 eur.

Vysoké poplatky

Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas tvrdí, že za rozdielne zhodnotenie v druhom a treťom pilieri môže aj výška poplatkov za správu fondu. „V treťom pilieri je tento poplatok o percento vyšší ako v druhom a to ovplyvňuje aj zhodnotenie, ktoré zohľadňuje aj náklady, teda poplatky,“ vysvetľuje.

Neprehliadnite

Dôchodkové spoločnosti si v druhom pilieri môžu pýtať správcovský poplatok v maximálnej výške 0,3 percenta. V treťom pilieri je to v tomto roku 1,3 percenta. Ide o ročný poplatok, ktorý sa platí z celého objemu majetku. Kým v druhom pilieri všetky spoločnosti účtujú klientom maximálny poplatok, v treťom niektorí správcovia pýtajú pri vybraných fondoch nižšie poplatky.

Tomáš Virdzek z Výskumného a inovačného centra Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici hovorí, že odplata za správu príspevkových doplnkových dôchodkových fondov je pre správcov v treťom pilieri absolútne najdôležitejšou výnosovou položkou. „Z pohľadu správcov teda platí, že čím je vyššia, tým je to pre ziskovosť ich biznisového modelu lepšie. Na druhej strane je tento typ odplaty najviac dôležitý aj pre sporiteľov. Avšak úplne opačným smerom,“ dodáva. Samozrejme, čím nižší poplatok sporiteľ zaplatí, tým vyšší výnos dosiahne.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Finančné služby

Tagy druhý pilier, tretí pilier

Diskusia (0 reakcií)