Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prvý deň na stáži? Vždy začni kuchárkami

13.03.2019, 08:49 | Matej Horňák | © 2019 News and Media Holding

Leto. Slnko. Piesok a pláž. Niekoľkotýždňové voľno je po semestri nutným resetom pre každého študenta, keď cestuje za oddychom, novými zážitkami, kamarátmi a niektorí aj za prácou. To bol aj môj prípad. Cez univerzitu a program Erasmus+ som v lete 2016 odcestoval do Nemecka na trojmesačnú stáž.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Použi rozum

Kraťasy, tričká, idem predsa do leta. Prvé vytriezvenie prišlo hneď po vystúpení z vlaku. Juhozápadné mesto Pforzheim sa nachádza neďaleko francúzskych hraníc a najmä blízko známeho pohoria Schwarzwald.

Aj to bol dôvod, prečo ma vonku privítalo „príjemných“ 17 stupňov a silný vietor. Moje prvé kroky teda smerovali do obchodu, aby som si oblečenie zabezpečil aspoň na niekoľko dní.

Prvý deň bol hektický. Pracoval som ako praktikant v jednej menšej mládežníckej ubytovni, takže pracovisko som mal o poschodie nižšie ako svoju izbu.

Tá sa mi najskôr zdala studená, celá biela, bez akéhokoľvek pocitu domova. Prvý deň (aj tie ďalšie) som sa pasoval s nemčinou, keďže dialekty sú v Nemecku veľmi silné, no musel som si zvyknúť aj na bežnú hovorenú reč a dostať jazyk do ucha.

Pracovný čas sa začínal zhruba o pätnástej hodine, podľa potreby. Keďže išlo o veľmi malú ubytovňu, pomáhal som riaditeľovi (a v tom čase mimo kuchyne jedinému zamestnancovi) pri všetkom. Od účtovníctva cez recepciu až po celkovú správu ubytovne.

Pretože som tam mal stráviť tri mesiace, bolo treba myslieť takticky – skamarátiť sa s kuchárkami. Nahoď úsmev, pár milých slov, troška ochoty a priateľstvo je na svete.

Neprehliadnite

Človek by neveril, aké dôležité môžu byť kuchárky pri živote v zahraničí. O niekoľko dní ma už čakávali dvojnásobné porcie, koláče či ďalšia porcia jedla „na nočný hlad“.

Nenechajte sa odradiť prvými dňami, tie sú vždy náročné 

Postupne ma šéf zasväcoval do chodu ubytovne a ja som bol po pár týždňoch zabehnutý a schopný vyriešiť väčšinu vzniknutých situácií.

Nevedel som však, čo sa chystá. August (posledný mesiac mojej stáže) bol vyhradený na trojtýždňovú dovolenku – u nás známu ako celozávodnú. Mňa sa to však netýkalo, naopak, chod ubytovne stál tieto tri týždne len na mne.

Aj keď moje prvé dojmy boli hrozivé, ak máš príležitosť cestovať, neváhaj a využi ju. Vždy ide len o to vystúpiť z komfortnej zóny, nasadnúť na vlak a najmä nenechať sa odradiť prvými dňami, ktoré sú vždy náročné.

A hlavne – rozmýšľaj takticky, nadväzuj kontakty a nájdi si tam vždy svoje kuchárky. Ono to vlastne kuchárky vôbec nemusia byť.

Autor je poslucháč Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 10/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Použi rozum

Tagy Použi rozum, stĺpček Použi rozum

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.