Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zdraženie úverov sa môže posunúť

Opatrenia nútiace banky prísnejšie posudzovať bonitu klienta začali síce platiť už vlani, ale toto leto ukážu silu naplno. Neznamená to, že by sa dostupnosť úverov nejako vážne obmedzila, klienti by však mali rátať s tým, že niektoré veci nemusia ísť tak ľahko ako posledné roky. A budú musieť riešiť otázky, ktoré riešili aj ľudia pred dekádou, keď banky štandardne poskytovali len menšie hypotéky a na žiadateľov mali väčšie nároky. Pozitívom je, že dlžníkom budú stále priať nízke úrokové sadzby. Hoci môžu byť o chlp vyššie než koncom vlaňajška, stále by mali zostať pod priemerom eurozóny.

20.03.2019, 05:29 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Ešte koncom vlaňajška sa zdalo, že Slováci tento rok okúsia v úrokových sadzbách hypoték odlepenie od dna. Aj januárové kozmetické zdraženie hypoték o štyri stotiny mohlo tomu nasvedčovať a viesť k úvahám o zdražení hypoték, čo sa nakoniec nemusí splniť a ceny môžu zostať na dne oveľa dlhšie.

Neprehliadnite

Kým ešte začiatkom roka sa predpokladalo, že Európska centrálna banka (ECB) zvýši po lete úrokové sadzby, zdá sa, že toto opatrenie sa posunulo možno aj o rok. Stalo sa totiž niečo, čo sa všeobecne neočakávalo. Ukazuje sa, že bod zlomu v ekonomickom vývoji eurozóny mohol nastať skôr, ako sa počítalo.

Predstavitelia ECB po Novom roku už viackrát naznačili, že ak sa rast ekonomiky v eurozóne začne zvŕtavať, môžu sa vrátiť aj k programu dlhodobých výkupov cenných papierov. Na pôde ECB sa na túto tému živo diskutuje, hoci jednotný názor centrálni bankári eurozóny v žiadnom prípade nemajú. Ukončenie programu koncom vlaňajška malo byť prvým krokom pred neskorším zvyšovaním sadzieb.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Finančné služby

Tagy hypotéky, úroky

Diskusia (0 reakcií)