Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sprostredkovanie sa posúva k zmluvám bez papierov, no všade to nejde

Finančné sprostredkovanie bude v krátkej budúcnosti bezpapierové a všetky finančné inštitúcie sa tomuto trendu prispôsobia. V to verí predseda predstavenstva spoločnosti Finportal Rudolf Ada. „Už tento rok budú na slovenskom trhu pôsobiť poisťovne, kde sa pri sprostredkovaní nepoužije jediný papier,“ tvrdí.

13.03.2019, 08:49 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

V súčasnosti sa dá uzatvoriť zmluva bez podpisu predovšetkým pri jednoduchších poistných produktoch, ako je povinné zmluvné poistenie či poistenie domácnosti alebo nehnuteľnosti. Tieto produkty sú k dispozícii aj online. Namiesto podpisu sa v tomto prípade považuje za dostatočný dôkaz uzatvorenia zmluvy platba. Ak niekto uzavrie zmluvu cez internet a zároveň ju aj uhradí zo svojho účtu, poisťovňa má dôkaz, že ide naozaj o správneho klienta. V prípade, že neprebehne platba, poisťovňa zmluvu automaticky stornuje.

Neprehliadnite

Aj v prípadoch, keď sa vyžaduje podpis, sa niektoré spoločnosti už zaobídu bez papierov. „Mnohé predpísané dokumenty, napríklad súhlas so spracovaním osobných údajov či protokoly k jednotlivým produktom, máme už k dispozícii v elektronickej forme, ktoré klient podpisuje biometricky, teda perom na dotykový displej,“ vysvetľuje Marián Búlik z OVB.

Napriek elektronizácii ani v budúcnosti zrejme finančných agentov nenahradí počítač či aplikácia 

Problematickejšie to môže byť predovšetkým pri hypotékach, kde si banky samy overujú totožnosť zákazníka. Človek, ktorý si chce zobrať úver na bývanie, nemusí len podpísať papierové zmluvy, ale musí ich prísť podpísať do banky. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Finančné služby

Tagy sprostredkovanie

Diskusia (0 reakcií)