Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Supermarket mu stopli baby, ale srbská investícia vychádza

24.03.2019, 04:42 | Marek Legéň | © 2019 News and Media Holding

Dvadsaťtri kamiónov nealko nápojov od firmy Radlberger v hodnote dva milióny šilingov, za čo by sa v tom čase dalo kúpiť asi stodvadsať automobilov značky Škoda. Takto vyzeral prvý obchod Pavla Konštiaka, ktorý začal podnikať krátko po páde socializmu v roku 1990.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika

Podnikanie

Založil veľkoobchodnú firmu Kon – Rad a naivne si myslel, že rakúsky obchodný partner Radlberger do nej raz vstúpi alebo ju kúpi. „Hovoril som si: Bože, keby som tak zarobil päť miliónov korún, boli by sme celý život za vodou,“ spomína si s úsmevom.

Vtedy nemal predstavu, ktorým smerom sa uberie jeho biznis, a už vôbec neuvažoval o rodinnej DNA firmy. I keď prakticky od začiatku podniká spolu s manželkou Vierou Konštiakovou. Časom sa do ich eseročky nasťahoval celý domáci „babinec“. Dnes v nej pracujú tiež obe dcéry Konštiakovcov Veronika a Zuzana.

PWC

Úspešná stávka na devízy

Konštiakovci sú veselá kopa. Radi žartujú aj si navzájom zo seba uťahujú. Hlava rodiny však išla hneď na začiatku podnikania do vážnej stávky. Keď mal P. Konštiak zaplatiť v cudzej mene za prvé dodávky dovezeného tovaru, musel pár týždňov čakať, kým sa v banke budú dať zameniť koruny zinkasované od odberateľov.

Neprehliadnite

V tom čase niečo také ešte nebolo možné, malo to ísť až od 1. januára 1991, keď bola zavedená vnútorná konvertibilita meny. Lenže vopred neboli známe výmenné kurzy, a tak mohol aj poriadne prerobiť. Nestalo sa tak, zaplatil rakúskemu partnerovi a rozbehol veľkoobchod s potravinami z dovozu.

Už v roku 1991 sa spoločníkom v Kon – Rade stala manželka zakladateľa Viera Konštiaková. Dodnes si vlastníctvo firmy delia na polovicu. Prvé sídlo mali v petržalskom byte, odkiaľ riadili aj pohyb naložených kamiónov. P. Konštiak mal na starosti obchod a manželka zariaďovala potrebné úkony na úradoch, v bankách či poisťovniach. Dnes má pod palcom financie a administratívu.

Rodina Konštiakovcov

Podnikanie Konštiakovcov sa rozrastalo, prenajali si preto sklady na okraji Bratislavy a

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 4

Rubrika Podnikanie

Tagy Rodinné firmy

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.