Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čaputová bodovala na celom Slovensku (krátke správy)

20.03.2019, 09:47 | Michal Lehuta | Marek Legéň | TASR

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Aktuality

Víťazkou prvého kola prezidentských volieb sa stala právnička Zuzana Čaputová, podpredsedníčka strany Progresívne Slovensko. Svoj hlas jej odovzdalo 40,6 percenta zúčastnených voličov (pozri graf vpravo). Druhé postupové miesto do druhého kola obsadil eurokomisár Maroš Šefčovič finančne podporovaný Smerom-SD, ktorý získal 18,7 percenta hlasov. Z. Čaputová tak v prvom kole zvíťazila zatiaľ s najväčším náskokom pred jej rivalom v druhom kole. Bodovala zároveň vo veľkej väčšine zo 79 okresov po celom Slovensku. M. Šefčovič vyhral v siedmich okresoch, najmä na východe, Š. Harabin vo Svidníckom okrese. Výsledok prvého kola, ako aj prieskumy o deklarovanom zámere voľby v druhom kole na celkovú víťazku favorizujú Z. Čaputovú. Obávaný bývalý minister spravodlivosti za HZDS Štefan Harabin skončil tretí so 14,4 percenta platných hlasov. Spolu s Marianom Kotlebom z ĽSNS získali títo dvaja kontroverzní kanditáti zhruba štvrtinu hlasov, čo komentátori označili za riziko do budúcoročných parlamentných volieb. Š. Harabin zároveň naznačil, že môže proti výsledkom sobotných volieb podať ústavnú sťažnosť. Pre chýbajúcich sudcov však o nej Ústavný súd zatiaľ nemá ako rozhodnúť. Druhé kolo volieb prezidenta či prezidentky sa uskutoční v sobotu 30. marca.

Historicky najväčší rozdiel medzi prvým a druhýmZdroj: Trend.sk

Automobilky potiahli celý priemysel

Slovenská priemyselná produkcia ako celok svižne rastie napriek hospodárskemu spomaleniu v eurozóne. V januári si pripísala medziročný rast o 7,2 percenta. Výrobné objednávky poskočili dokonca až o 23,5 percenta. Hlavným ťahúňom priemyslu je v súčasnosti nová automobilka Jaguar Land Rover, ukazujú čísla za kategóriu výroby dopravných prostriedkov. Bez tohto odvetvia by dynamika priemyslu skončila v miernom mínuse, vypočítali analytici UniCredit Bank. Viac ako polovica ostatných odvetví, ako napríklad chemický, hutnícky či textilný priemysel, totiž vykázala pokles výroby.

ODS vylúčila Klausa ml.

Výkonná rada českej Občianskej demokratickej strany (ODS) vylúčila poslanca Václava Klausa mladšieho zo strany. „Václava Klausa mladšieho som priviedol k ODS ja aj napriek výhradám niektorých mojich kolegov. To, že potom nebol lojálny ku mne, by som bez problémov zvládol. To, že nie je lojálny k ODS, k jej programu, hodnotám a princípom, sa však ďalej obchádzať nedá,“ uviedol šéf strany Peter Fiala. Návrh na vylúčenie bol schválený jednomyseľne, uviedla ODS. V odôvodnení sa uvádza, že V. Klaus ml. podporuje vystúpenie ČR z EÚ, spochybňuje účasť vojakov armády krajiny vo vojenských misiách a zúčastňuje sa na podujatiach organizovaných problematickými organizáciami.

Zdroj: Maňo Štrauch

IKEA rozširuje výrobu

Nábytkársky líder IKEA rozšíri výrobu drevotriesky v Malackách. Pomôže mu pri tom drevo z nových plantáží rýchlorastúcich topoľov. Úradom predložila slovenská dcéra IKEA Industry Slovakia projekt, podľa ktorého sa ročná produkcia drevotriesky zo Záhoria rozšíri z doterajších 375-tisíc na 450-tisíc kubických metrov. Zvýšenie produkcie si nevyžiada nákup nových technológií, fabrika si pomôže zefektívnením výrobného procesu a toku suroviny. Závod tiež na svoje drevotriesky začne využívať viac recyklovaného dreva: spracovávaním vyradených drevených paliet.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Aktuality

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.