Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Voľby očami Mariána Leška: Čaputovej a Šefčovičov prezidentský model

Nekonečný maratón predvolebných diskusií a ankiet s kandidátmi na funkciu prezidenta republiky spôsobil, že sa museli vyjadriť úplne ku všetkému – možno s výnimkou ich vzťahu k druhej termodynamickej vete a otázke, či si želajú, aby sa gorodky stali olympijským športom.

24.03.2019, 19:00 | Marián Leško | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 14

Skutočnosť, že si voliči vyberajú funkcionára štátu, ktorý má ústavou dané právomoci a dôležité nie sú jeho názory na striedanie letného a zimného času, ale najmä to, ako chce kandidát so svojimi kompetenciami naložiť, bola úspešne zatlačená do úzadia.

Na rôzne témy môže mať každý kandidát svoj názor, ale ten je pre výkon funkcie prezidenta absolútne irelevantný. Snaha urobiť z okrajovej záležitosti niečo, čo je akože to hlavné, je známa volebná stratégia, ktorej sa v západnom svete hovorí red herring.

Neprehliadnite

Z tohto hľadiska je dôležité, aby sa pred druhým kolom voľby hovorilo viac o tom, aký model výkonu prezidentskej funkcie dvaja kandidáti ponúkajú. Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič sa v tomto ohľade od seba odlišujú.

Nie je viazaný príkazmi

Podľa Ústavy SR, článku 101, odseku 1 „prezident vykonáva svoj úrad podľa svojho svedomia a presvedčenia a nie je viazaný príkazmi“. Inými slovami, hlava štátu by sa mala pri výkone svojich právomocí správať nezávisle. A to nielen od politických strán, podporovateľov a sponzorov, ale aj od tlaku hospodársky a spoločensky vplyvných ľudí, od tlaku médií a prípadne aj časti verejnosti.

Zuzana Čaputová prezentovala v kampani postoje, ktoré mala už ako aktivistka 

Predstavu o tom, nakoľko sú obaja finalisti prezidentskej súťaže schopní

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 14

Rubrika Politika

Tagy Maroš Šefčovič, prezidentské voľby 2019, Zuzana Čaputová