Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Firemných bankrotov je minimum, no platobná morálka podnikov je zlá

Napriek tomu, že slovenskí podnikatelia zažívajú ekonomicky výborné časy, platobná morálka v krajine stále patrí k najhorším v Európe.

26.03.2019, 17:09 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Približne každá štvrtá platba prichádza s omeškaním alebo vôbec. Tieto čísla vyplývajúce z prieskumu spoločnosti EOS KSI nepôsobia vôbec pozitívne, ale faktom je, že toto je realita krajiny pod Tatrami v dobrých časoch.

Ak prídu horšie, firmy budú musieť k svojim odberateľom pristupovať s oveľa väčšou starostlivosťou. Už desať percent zlyhaných či nevymožiteľných pohľadávok môže mať kritický vplyv na ziskovosť a fungovanie firmy. Ak sa orientuje len na jedného odberateľa, jeho zlyhanie môže byť jej záhubou.

Je dobre, ale...

Priaznivé hospodárske obdobie pociťujú slovenské firmy nielen v odbyte či ziskovosti, celkovo majú menej problematických vzťahov. Ešte stále im minimum slovenských obchodných partnerov krachuje. „Hoci vlani počet vyhlásených konkurzov po troch rokoch klesania prvýkrát vzrástol, bol po roku 2017 druhý najnižší od roku 2009,“ hovorí analytička spoločnosti CRIF Jana Marková.

Neprehliadnite

Aj keď sa kondícia slovenskej ekonomiky zlepšovala, na trhu podľa nej pôsobili firmy, ktoré sa dostali do úpadku z dôvodu prvotnej alebo druhotnej platobnej neschopnosti a museli si vo svojich finančných vzťahoch upratať. „Negatívne vnímame, že napriek novele zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorá od januára minulého roka zaviedla zodpovednosť za škodu spôsobenú nepodaním návrhu na vyhlásenie konkurzu včas, vlani odberatelia od 224 dlžníkov nedostali po konkurze ani euro,“ konštatuje J. Marková.

... nemusí byť

Insolvencie sú vo všeobecnosti tým, čo krajinu neslávne vystrkuje spomedzi ostatných štátov. Podľa analýzy spoločnosti Euler Hermes by malo byť v tomto roku Slovensko druhou krajinou po Číne s najvyšším nárastom insolvencií (o 16 percent). Samozrejme, to nehovorí nič o ich počte, a tak sú tieto krajiny úplne neporovnateľné. Navyše o rast úpadkov sa postarajú predovšetkým jednotlivci v dôsledku voľnej bankrotovej legislatívy. No tak či tak, vo svete by podľa analýzy mal stúpnuť počet bankrotov o šesť percent.

Pozor na podvodníkov, ktorí sa presvedčivo vydávajú za konkrétnych zákazníkov, preberajú tovar, no nezaplatia zaň 

O tom, kedy príde v ekonomike zvrat, sa

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND + Pohľadávky

Diskusia (0 reakcií)