Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koalícia varí guláš z daňových a odvodových opatrení

Začali sa koaličné preteky v predkladaní návrhov, ktoré by sa mohli páčiť voličom. Kým SNS tlačí na nižšie dane pre firmy, Most-Híd navrhol znížiť sociálne odvody. A Smer chce menšie daňové zaťaženie pre slabo zarábajúcich.

21.03.2019, 19:02 | Zuzana Kollárová | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 11

Na Slovensku sú pritom väčším problémom vysoké odvody než dane. Myslí si to väčšina odborníkov, ktorých TREND oslovil. Podľa analytika Tatra banky Juraja Valachyho je problémom napríklad tichý rast zdanenia zamestnancov, keďže odpočítateľná položka prakticky nerastie. Miera zdanenia fyzických osôb sa tak stále zvyšuje. Pri zdaňovaní firiem je dôležitejšie to, aby Slovensko nebolo veľmi vzdialené od sadzby v okolitých štátoch.

„No ozajstným problémom je podfinancované školstvo, zdravotníctvo a cestná či železničná infraštruktúra. Na ne potrebujeme veľa peňazí, keďže v každej z nich je obrovský skrytý dlh z minulosti,“ pripomína J. Valachy.

Kozmetika odvodov

Podľa Mosta-Híd by do invalidného fondu zamestnanec mal odvádzať z hrubej mzdy nie tri, ale len dve percentá. Okrem toho by sa mali znížiť odvody zamestnávateľa, SZČO aj dobrovoľných poistencov do rezervného fondu Sociálnej poisťovne zo 4,75 na 0,75 percenta. V starobnom sporení chce strana zvýšiť odvody zamestnávateľa o štyri na 18 percent a u živnostníkov a dobrovoľných poistencov z 18 na 22 percent.

Neprehliadnite

Pre zamestnancov a SZČO to bude znamenať len o jedno percento nižšie sociálne odvody. Táto zmena má zvýšiť čistý príjem zamestnanca zarábajúceho priemernú mzdu o sto eur ročne. Ale minimálne odvody SZČO porastú, keďže sa zvýšia vymeriavacie základy, ktoré sú nadviazané na priemernú mzdu.

„Odvody sa znížia len symbolicky, ale

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Rubrika Ekonomika