Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Koniec nedotknuteľných. Kuciakova vražda rozviazala polícii ruky

Daňový podvodník Ladislav Bašternák príde zrejme len o malú časť nahanobeného majetku, ale aspoň sedí vo väzení. V prípade vraždy novinára Jána Kuciaka zasa polícia z jej objednávky obvinila Mariána Kočnera. Na ďalších možných objednávateľoch ešte pracuje. Padá aspoň beztrestnosť týchto donedávna nedotknuteľných mužov temnej tváre Slovenska. K ideálnemu stavu však ešte vedie dlhá cesta.

21.03.2019, 05:08 | Ján Kováč | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 21

Končia sa časy, keď sa policajti pri ťažkých kauzách vplyvných ľudí museli iba hrať na policajtov, zhŕňa dobre informovaný zdroj TRENDU z prostredia slovenskej polície. Podľa neho zároveň platí, že „k úplnému rozpadu systému prehliadania zločinov mocných ani zďaleka neprišlo. Len naozaj odvážnejší policajti už naplno pracujú bez ohľadu na meno podozrivého,“ komentuje.

Od policajného zdroja, ktorý si neželá byť menovaný, sa TREND dozvedel aj to, že väčšia razantnosť vyšetrovateľov vraždy Jána Kuciaka je do istej miery výsledkom zásadných zmien v rozložení utajeného politického vplyvu nad políciou.

V zásade sa deje to, že jednu politickú garnitúru vládnej strany Smer v prostredí polície mení ďalšia. Predseda strany Robert Fico spolu s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom a ľuďmi, za ktorými údajne stojí skupina okolo nitrianskej rodiny Bödörovcov, už nemajú na políciu zďaleka taký vplyv, ako mali od čias predchádzajúcej jednofarebnej vlády Smeru.

Neprehliadnite

Namiesto nich preberá vplyv nad políciou premiér Peter Pellegrini spolu s novým prezidentom Policajného zboru SR Milanom Lučanským. Ten má mať údajne v policajných kruhoch silnejšie slovo ako ministerka vnútra Denisa Saková.

Zmena garnitúr vnáša do polície minimálne v tomto období väčšiu slobodu. „Starých pánov z pozadia“ už nad sebou policajti nemajú a noví si svoje štruktúry utajenej moci a ovplyvňovania ešte len vytvárajú. Kľúčové, samozrejme, bude, či aj nová politická garnitúra s vplyvom na políciu bude mať opäť nejakých svojich nedotknuteľných ľudí. Platí však, že veľké personálne zmeny na kľúčových postoch v polícii sú v pohybe.

Zbierali dôkazy

Podnikateľa Mariána Kočnera obvinili 8. marca z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Stalo sa tak pol roka po zadržaní a obvinení štyroch osôb: objednávateľky Aleny Zsuzsovej, sprostredkovateľa Zoltána Andruskóa, šoféra Miroslava Marčeka a vykonávateľa Tomáša Szabóa. Presvedčivejšie dôkazy proti M. Kočnerovi získala polícia až neskôr.

Zdroj: Profimedia.cz

Denník N pritom ako prvý informoval, že medzi nimi nechýbala ani

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 21

Rubrika Téma

Tagy Ladislav Bašternák, Marian Kočner