Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ľudia včas neplatia, aj keď sa ekonomike darí

Ukazuje sa, že v slovenskej právnej úprave existuje veľký priestor na bankrotové podvody.

26.03.2019, 17:08 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 7

Zdalo by sa, že inkasné spoločností budú bez práce počas dobrých ekonomických období, lebo ľudia by mohli vtedy splácať svoje podlžnosti riadne a včas. Ale nie je to tak. Dostávajú sa síce k menším balíkom nesplácaných pohľadávok než v minulosti, no platobná morálka Slovákov nie je vynikajúca ani teraz.

A nie vždy len preto, že by nedokázali platiť, často na svoje dlhy jednoducho iba zabudnú. Novým fenoménom je, že v krajine vzniká nezanedbateľná skupina dlžníkov, ktorá prestáva platiť, lebo sa spolieha na ohlasovanú exekučnú amnestiu či plánuje vstúpiť do osobného bankrotu.

Odmietajú

Na nárast tejto skupiny začali upozorňovať inkasné spoločnosti aj banky. Poukazujú na to, že viacerí prestávajú platiť, keď vidia, ako sa z dlhov dokázali vymaniť ich susedia či známi. A  nechcú byť menej „šikovní“.

Podľa finančníkov voľná legislatíva okolo osobných bankrotov podporuje ľudí v domnienke, že sa môžu zadlžiť po uši, no splácať nemusia, lebo im pomôže štát. Nejde pritom iba o jednotlivcov, takto zmýšľajú mnohí naprieč krajinou a bez ohľadu na vekovú kategóriu. Svoje skúsenosti si vymieňajú na internete, organizujú sa okolo nich spoločnosti, ktoré im ponúkajú pomoc s oddlžením. Hoci poradiť sa môžu v centre právnej pomoci, ktoré tak či tak nemôžu obísť.

Neprehliadnite

Finančníci odhadujú, že tretina až polovica z tých, ktorí zbankrotovali po uvoľnení legislatívy pred dvomi rokmi, dokázala pred bankrotom aspoň čiastočne svoj dlh splácať. Aj keby sa však s veriteľmi vedeli dohodnúť aspoň na čiastočnom plnení, vyberú si radšej konkurz. Veritelia pre ich nemajetnosť nedostanú v drvivej väčšine zaplatené nič.

V posledných dvoch rokoch sa 95 percent konkurzov skončilo pre nemajetnosť dlžníka. Splátkový kalendár, pri ktorom rôznou mierou podľa úsudku súdu platia dlžníci veriteľom ďalej (a môže im zostať časť majetku), si nevybralo ani percento bankrotujúcich. A to ich počet dosiahol skoro 24-tisíc ľudí.

Diery

Podľa šéfa

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Rubrika TREND + Pohľadávky