Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na životnej poistke veľa nenasporíte. Teraz môže padnúť aj ich predaj

Janovi sa ozval bývalý spolužiak Marián. Jano sa tešil na rozhovor o starých časoch, ukázalo sa však, že Marián má iné plány. Bývalého kamaráta zo školskej lavice nahovoril, že sa mu celkom zadarmo pozrie na jeho financie. Následne mu ponúkol životnú poistku, popri ktorej si bude ešte sporiť vďaka výnosom na trhoch. Jano sa nechal presvedčiť. Po dvoch rokoch však zistil dve nepríjemné veci. Na sporenie existovali aj oveľa výhodnejšie produkty, a keď chcel poistku zrušiť, nedostal naspäť nič, pretože všetky jeho doterajšie vklady išli len na poplatky.

27.03.2019, 05:00 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 21

Investičné životné poistenie (IŽP) má svoje najlepšie roky už dávno za sebou. K rozmachu mu pomohli predovšetkým externí sprostredkovatelia, ktorí za predaj tohto produktu inkasovali vysoké provízie. Kým pre finančných agentov ide o mimoriadne výhodný produkt, pre ich zákazníkov to už neplatí. Kto si rozdelí poistenie a investovanie na dve samostatné zmluvy, zaplatí výrazne menej, ako keby ich mal na jednej zmluve.

Problém IŽP spočíva vo vysokom vstupnom poplatku. Ten často dosahuje až deväť percent. Týchto deväť percent sa počíta z celkovej sumy, ktorú má klient počas celého obdobia trvania zmluvy zaplatiť. Keďže zmluvy sa uzatvárajú bežne aj na 30 rokov, klientov stojí táto poistka tisíce eur.

Napríklad, ak by niekto chcel prostredníctvom investičnej poistky sporiť mesačne 100 eur a uzatvorí zmluvu na 30 rokov, pri deväťpercentnom poplatku sa výška odplaty vyšplhá na 3 240 eur. Keďže mesačne bude platiť 100 eur, bude trvať viac ako 32 mesiacov, kým tento poplatok splatí. Takmer dva a trištvrte roka tak nebude investovať žiadne peniaze a v prípade, že by sa rozhodol v tomto období svoju zmluvu zrušiť, nedostane nič.

Neprehliadnite

Biznis pre sprostredkovateľov

Tento vstupný poplatok slúži na úhradu nákladov za sprostredkovanie. Zinkasuje ho sprostredkovateľ, respektíve firma, pre ktorú pracuje. Ministerstvo financií sa vlani rozhodlo znížiť vysoké odmeny pre sprostredkovateľov. Namiesto toho, aby stanovilo strop pre vyplatené provízie pri tomto produkte, určilo novú povinnosť pre poisťovne.

Tie budú musieť v prvom roku od uzatvorenia zmluvy investovať aspoň 50

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 21

Rubrika Financie