Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dlhé trápenie troch národov: Nukleárny biznis čaká prelomový rok

Fíní, Slováci a Francúzi – tieto tri národy EÚ spája už vyše desaťročné trápenie s výstavbou nových jadrových elektrární, od ktorých sa väčšina Európy odkláňa.

26.03.2019, 05:08 | Ján Kováč | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Aktuálne ich dokončujú, testujú a chystajú uvedenie do prevádzky. Neodradila ich hospodárska kríza, havária v japonskej elektrárni Fukušima ani následné sprísnenie bezpečnostných požiadaviek. Prehltli dvoj- až trojnásobné predraženie a predĺženie harmonogramu. Finančne vykrvácali a teraz sú tesne pred koncom. Na celkový výsledok budú zvedaví aj investori, ktorí zvažujú výstavbu ďalších jadrových elektrární, najmä vo východnej časti EÚ.

Polročný odklad

Slovenské elektrárne (SE) dokončujú tretí a štvrtý blok Jadrovej elektrárne Mochovce, ktorej oba existujúce bloky naplno fungujú. Tvrdia, že sa stále držia plánu uviesť tretí blok do prevádzky v druhom kvartáli 2019, štvrtý o rok neskôr. V súčasnosti na bloku prebieha takzvaná horúca hydroskúška.

Neprehliadnite

Pri nej sa prvýkrát testujú zariadenia primárneho aj sekundárneho okruhu komplexne a v podmienkach, aké budú pri ostrej prevádzke. „Elektráreň je v stave, akoby bola pripravená na prevádzku, namiesto jadrového paliva však máme takzvané imitátory,“ vysvetľoval na konci minulého roka na brífingu v Mochovciach Peter Andraško, riaditeľ manažmentu stavby.

„Hydroskúška pokračuje bez výraznejších nedostatkov, ktoré by bránili jej úspešnému ukončeniu v priebehu nasledujúcich týždňov, celkové hodnotenie jej priebehu však bude možné urobiť až po ukončení poslednej etapy,“ uviedol hovorca SE M. Šarišský.

Počas skúšky sa objavovali viaceré technické poruchy, ktoré

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika TREND + Energetika

Tagy jadrová energia