Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo na slovenské univerzity chodia študovať cudzinci

Pratheep Kumar Singh z indického mesta Tiruchchirappalli má 24 rokov, bakalársky diplom z mechatroniky a slovenský index. Mladý Ind chcel svoju kariéru spojiť s celosvetovým rozmachom automobilovej výroby, vysokoškolské vzdelanie sa preto rozhodol zavŕšiť na Slovensku. „Vyberal som si medzi školami v Prahe, vo Varšave a v Bratislave. Zaujímal ma najmä ranking školy, referencie absolventov a obsah štúdia,“ hovorí. Zvíťazilo Slovensko. Pratheep od minulého roka študuje strojársku výrobu na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave.

23.03.2019, 19:08 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Americké či britské univerzity vypadli z rozhodovania pre vysoké školné. Na nemecké sa zasa hlási oveľa viac ľudí a na prijímacích skúškach je veľká konkurencia. Hoci poľské a české školy, nad ktorými Pratheep uvažoval, boli vo svetových rebríčkoch univerzít vyššie, napokon rozhodli študijné osnovy zamerané na automotive a dobrá reputácia Slovenska v tomto priemyselnom odvetví. „Vaša krajina má tiež priaznivé recenzie na priateľské prostredie a kultúru naklonenú cudzincom. Teda aspoň pokiaľ ide o hlavné mesto,“ dodáva.

Trikrát viac

Budúci inžinier patrí do skupiny pätnástich Indov, ktorí vlani rozšírili rady zahraničných študentov na bratislavskej technike. Hoci študenti zo vzdialených exotických krajín sveta nie sú pre slovenský vzdelávací systém žiadnou novinkou, čosi sa predsa zmenilo. Študentov z cudziny pribúda.

Neprehliadnite

Na verejných vysokých školách sa ich počet za uplynulých desať rokov takmer strojnásobil. Aktuálne študuje na Slovensku v dennej forme takmer 8 100 cudzincov. Spolu s externistami, doktorandmi a študentmi súkromných a štátnych škôl sa ich celkový počet blíži k trinástim tisícom.

Školy sa tieto počty snažia aktívne zvýšiť. Viaceré by chceli zaplniť dieru po slovenských študentoch, ktorí odchádzajú za vzdelaním na západ. Univerzity upravili programy, chodia na zahraničné vzdelávacie veľtrhy, učia svojich pedagógov po anglicky. V niektorých školách systematicky pracujú centrá pomoci pre zahraničných študentov, ktoré im pomáhajú s vybavovaním povolení a ďalšou administratívou.

Atraktívna medicína

Bližší pohľad na štatistiky ukazuje, že na Slovensku dominujú tri veľké skupiny

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika Použi rozum

Tagy Použi rozum, školstvo