Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo sa mnohé kauzy pohli: Vyšetrovateľov zhora nikto neovplyvňoval

Vyšetrovanie viacerých závažných káuz zrazu prináša výsledky. Podľa riaditeľky Nadácie Zastavme korupciu Zuzany Petkovej je to kombinácia viacerých faktorov. Verejného tlaku na vyšetrovanie, záujmu zo zahraničia a aj mierneho chaosu, ktorý nastal v polícii, keď sa po výmene policajného prezidenta preskupovali mocenské sily.

21.03.2019, 05:02 | Ján Kováč | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Mesiac pred vraždou Jána Kuciaka poslal Marián Kočner lídrovi Penty Jaroslavovi Haščákovi esemesku, v ktorej mu oznámil, že pracuje na odj**aní, čiže odstránení nejakej osoby. Bol to podľa vás hlavný dôkaz, na základe ktorého M. Kočnera obvinili?

Stále nevieme, či sa bavili o Jánovi Kuciakovi a či mal Kočner na mysli fyzickú alebo inú likvidáciu. Domnievam sa, že ide skôr o podporný dôkaz k niektorým ďalším. Kľúčová je zrejme výpoveď jedného z obvinených Zoltána Andruskóa, ktorý tvrdí, že Alena Zsuzsová mala za objednávateľa označiť práve M. Kočnera. Vyšetrovateľom sa zrejme podarilo získať ďalšie informácie, ktoré jeho tvrdenia podporujú. Z medializovaných správ sa zdá, že dôležité je aj svedectvo bývalého Kočnerovho kamaráta Petra Tótha [bývalý novinár i šéf kontrarozviedky SIS – pozn. TREND], ktorý mal pre neho organizovať prenasledovanie novinárov vrátane Jána Kuciaka. A po zadržaní vrahov sa rozhodol prehovoriť a hodil M. Kočnera cez palubu.

Čo vypovedá charakter spomínanej esemesky o vzťahu M. Kočnera a J. Haščáka? Mohli mať nadštandardný vzťah?

Ak je tá esemeska pravdivá, vypovedá o tom, že Penta po celý čas zavádzala, keď tvrdila, že medzi majiteľom skupiny a M. Kočnerom nie je žiadny bližší vzťah. Novinári sa na to pýtali, pretože v kuloároch sa hovorilo o návštevách M. Kočnera v Haščákovom sídle v Digital Parku. A banka Penty – Privatbanka často figurovala v podozrivých obchodoch spájaných s týmto podnikateľom. Vyskytla sa napríklad v kauze Technopol. Aj vďaka úveru od Privatbanky sa podarilo vyviesť majetok z Technopolu podozrivým spôsobom, čo vyšetruje polícia. Bola to práve kauza Technopol, o ktorej Ján Kuciak písal ako jediný novinár a spojil ju s M. Kočnerom. Kauzu Technopol dozoruje prokurátor Maroš Žilinka, ktorého vraždu si mali takisto objednať zatiaľ neznámi páchatelia. Finančná skupina v súvislosti s Privatbankou tvrdila, že M. Kočner je ako každý iný klient a ich vzťah je čisto obchodný. Charakter správy svedčí o niečom inom, je dôverný a hoci nepoznáme kontext, akoby naznačoval, že mohli mať spoločný záujem na eliminácii nejakej osoby. Pričom netvrdím, že to bol práve J. Kuciak.

Neprehliadnite

To, že bol J. Kuciak nebezpečný pre M. Kočnera, vieme už dávno. Bol však nebezpečný aj pre Pentu? Mohla mať táto finančná skupina záujem na tom, aby novinára M. Kočner zastrašoval alebo aby mu nejakým spôsobom zabránil v ďalšej činnosti?

Jano písal aj o Pente, napríklad v súvislosti s Markízou. Penta mala rokovať o kúpe Markízy presne v tom čase, keď M. Kočner vytiahol známu kauzu zmenky. Keď sme sa s Janom o tom rozprávali, dával do súvislosti mediálny obchod s možným znižovaním kúpnej ceny cez tento súdny spor, ktorý vyvolal M. Kočner falošnými zmenkami. Takže áno, do istej miery mohla jeho práca ohrozovať aj biznisové záujmy tejto finančnej skupiny.

Smeruje vyšetrovanie skôr k záveru, že bol len jeden objednávateľ, alebo sa môžeme dočkať aj viacerých objednávateľov?

Mama zavraždenej Martiny Kušnírovej neverí, že M. Kočner bol

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Téma

Tagy Ladislav Bašternák, Marian Kočner

Diskusia (0 reakcií)