Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sklenená izba je vizuálna lahôdka

Do kín prichádza česko-slovenský koprodukčný film Sklenená izba. Odohráva sa v Brne a jednou z jeho kľúčových postáv je aj funkcionalistický dom, skvost modernej architektúry – Vila Tugendhat. Snímka sleduje osudy jej obyvateľov v 30. až 60. rokoch minulého storočia. Vo filme sa predstaví medzinárodné herecké obsadenie vrátane Holanďanky Carice van Houtenovej, známej zo seriálu Hra o tróny, či dánskeho herca Claesa Banga z filmu Štvorec.

23.03.2019, 04:48 | Peter Scherhaufer | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Jednoduchosť, čistota a svetlo – tak znie predstava jednej z hrdiniek filmu Sklenená izba Liesel Landauerovej (Hanna Alström) o tom, ako by mal vyzerať jej nový domov. Architekt Rainer von Abt (Karel Roden) sa zákazku najprv zdráha prijať, lebo pozemok, na ktorom má dom vyrásť, sa nachádza na svahu. Napokon ju však akceptuje a výsledkom je jedno z ikonických diel československej architektúry.

Film vznikol podľa rovnomennej úspešnej knihy britského spisovateľa Simona Mawera, ktorá bola v roku 2009 nominovaná na prestížnu Man Bookerovu cenu a neskôr preložená do vyše desiatky jazykov. Hovorí sa o nej, že na pôdoryse 20. storočia zrkadlí históriu a tragédiu českého národa.

Hoci autor knihy vyhlásil, že postavy sú fiktívne, pričom zmenil ich mená, inšpirácia skutočnou rodinou Tugendhatovcov, ktorá v roku 1938 emigrovala pred fašizmom do Venezuely, je nespochybniteľná. Príslušníci rodiny sa dokonca proti knihe aj filmu zásadne ohradili. Kľúčovú rolu zohráva vo filme aj samotná Vila Tugendhat. Modernistická stavba sa v snímke režiséra Júliusa Ševčíka, ktorý sa predvlani podpísal aj pod historický film Masaryk, stáva rovnocenným partnerom postáv. Rezonuje s ich osudmi a vnútorným rozpoložením.

Neprehliadnite

Tridsať rokov jednej vily

Dej filmu paralelne zobrazuje životné osudy dvoch priateliek – rodinne založenej Liesel a voľnomyšlienkárskej Hany (Carice van Houten) od tridsiatych až do šesťdesiatych rokov minulého storočia. Kým prvá z nich pre židovský pôvod svojho manžela pred druhou svetovou vojnou z Československa emigrovala, druhá viedla v krajine zmietanej vojnou svoj súkromný boj.

Okrem priateľstva ich spájala aj lesbická

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Enjoy

Diskusia (0 reakcií)