Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zločin a trest „nášho človeka“

22.03.2019, 05:08 | Zuzana Kollárová | © 2019 News and Media Holding

Ladislav Bašternák už sedí vo väzení za daňový podvod v bytovom komplexe Five Star Residence. Veľa rokov sa však mohol cítiť doslova ako chránená zver. Jeho beztrestnosť vystihovalo pomenovanie „náš človek“. V roku 2012 zastavila L. Bašternáka policajná hliadka, keď svojím luxusným autom predbiehal cez plnú čiaru. Hrozila mu 150-eurová pokuta alebo odobratie vodičáku. „Je to náš človek,“ mal vtedy povedať dopravnému policajtovi zástupca riaditeľa na krajskom policajnom riaditeľstve krátko po Bašternákovom zastavení. Jeden z členov hliadky sa voči usmerneniu mal vzbúriť a zavolať priamemu nadriadenému, že odmieta porušiť zákon. Spolu s kolegom spísali záznam na policajnú inšpekciu. Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák ho označil za „nepravý“ s tým, že v tom, ktorý on považoval za pravý, sa podľa neho nič nehovorilo o ovplyvňovaní policajtov.

 • Tlačiť
 • 5

L. Bašternák sa prvýkrát zviditeľnil ako konateľ firmy, ktorá v roku 2004 začala načierno stavať budovu na Tupého ulici v Bratislave. Stavba bola označená za najväčšiu nelegálnu stavbu v meste za posledných dvadsať rokov.

Prepojenia na politikov

K Bašternákovým známym sa radí bývalý minister financií i dopravy Ján Počiatek. Ten si od kontroverzného podnikateľa kúpil byt v komplexe Bonaparte. Zároveň v roku 2012 od neho získal aj chatu na Donovaloch.

Jedným z obchodných partnerov L. Bašternáka bol exminister vnútra Robert Kaliňák. Verejnosť sa to dozvedela po tom, ako do jeho bankového účtu v júni 2016 nahliadol Filip Rybanič, asistent poslanca SaS Jozefa Rajtára.

R. Kaliňák tri roky pred tým kúpil od L. Bašternáka podiel v spoločnosti B.A. Haus. Nielen R. Kaliňákovi, ale aj exministrovi J. Počiatkovi, ktorý tiež spoluvlastnil B.A. Haus, mali opakovane chodiť peniaze z tejto firmy.

Podpredseda Smeru Martin Glváč už roky býva v dome na Tupého ulici, ktorý developoval L. Bašternák.

Neprehliadnite

Dlhá cesta k spravodlivosti

Potom, čo podvod s vratkami v komplexe Five Star Residence posunul Kriminálny úrad Finančnej správy v roku 2013 polícii, tá ho najskôr uzatvorila s konštatovaním, že nešlo o trestný čin. Postup polície vtedy odobril aj špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Kauzu pomohli opäť otvoriť týždenník TREND a Denník N, keď v roku 2016 napísali o podvode viacero článkov.

L. Bašternáka obvinili z podvodov v kauze Five Star Residence v marci roku 2017. Ešte v prípravnom konaní zaplatil 10. januára 2018 škodu 1,7 milióna eur Daňovému úradu Trenčín. Chcel si tiež uplatniť účinnú ľútosť, aby ho súd

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 5

Tagy Ladislav Bašternák

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.