Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aj Kočnerovi zaistili časť majetku. To najcennejšie si schoval

Mariánovi Kočnerovi, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, hrozí okrem väzenia aj prepadnutie majetku. Prokuratúra jeho časť už zaistila, aby ho nemohol predať alebo previesť. Tak to urobil Ladislav Bašternák predtým, ako ho odsúdili.

29.03.2019, 05:14 | Ján Kováč | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

M. Kočner má nástroje, aby si majetky pred zhabaním zachránil. Aj preto, že prokuratúra viaceré firmy a nehnuteľnosti nezaistila. Sudca, ktorý rozhodoval o jednom z prípadov, za to prokuratúru aj kritizoval. Podľa neho mala zaistiť aj Kočnerove obchodné podiely vo firmách. Tie majú podľa účtovných závierok vyššiu hodnotu ako nehnuteľnosti, na ktoré mu siahla. TREND si na majetok obvineného posvietil v spolupráci s Finstatom.

Čo mu zostalo

Kočner nie je štandardný podnikateľ, ktorý by manažoval ľudí a niečo vyrábal. Je to dobrodruh – skupoval problémové pohľadávky, cez ktoré sa snažil ovládnuť firmy alebo ich majetok. Lákali ho najmä nehnuteľnosti. Zaujímavé je, že väčšina z firiem bola nejakým spôsobom namočená do jedného alebo viacerých prípadov, v ktorých Kočner čelí ďalším obvineniam. Napríklad z trestného činu poškodzovania veriteľa či neodvedenia dane a poistného.

Neprehliadnite

Jednoznačne ide o zaujímavé podniky, vychádzajúc aj z ich účtovných závierok alebo z informácií v katastri. Štyri najvýznamnejšie firmy, v ktorých podnikateľ figuruje, vlastnia aktíva s účtovnou hodnotou 58 miliónov eur. Práve ony predstavujú majetok, na ktorý mu prokurátor nesiahol. Prečo?

Prepadnúť mohlo všetko

Prokuratúra sa oprela o paragraf Trestného poriadku, ktorý umožňuje zhabanie celého majetku. Ten sa využíva vtedy, „ak je obvinený stíhaný pre trestný čin, za ktorý vzhľadom na povahu a závažnosť činu a na pomery obvineného treba očakávať uloženie trestu prepadnutia majetku a je obava, že výkon tohto trestu bude zmarený alebo sťažený“, hovorí advokátka právnickej kancelárie Eversheds Sutherland Dvořák Hager Petra Štrbová Marková.

Zaistenie majetku sa vzťahuje len na to, čo obvinený vlastní priamo, nie čo vlastnia jeho firmy 

Takto sa dajú podľa nej zaistiť aj obchodné podiely, aby ich obvinený nemohol prevádzať na tretie osoby. Prokuratúra mohla tento postup využiť pri Kočnerových firmách Správa a inkaso pohľadávok a Správa a inkaso zmeniek, ale nespravila to. Prvá vlastnila osem bytov v apartmánovom dome v centre Bratislavy, okrem toho aj byty a priestory v luxusných rezidenciách Five Star Residence a Bonaparte.

Šport Hotel na DonovalochZdroj: Oliver Krupka

Residence Hotel tiež na DonovalochZdroj: Oliver Krupka

Byty išli k dcére

Po zaistení Kočnerovho majetku začala

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Podnikanie

Tagy Marian Kočner