Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Boeing po uzemnení lietadiel stráca miliardy. Airbus z jeho ťažkostí veľa nevyťaží

27.03.2019, 09:14 | Marek Legéň | © 2019 News and Media Holding

Vyprovokoval to konkurent. Keď si letecká spoločnosť American Airlines v roku 2011 po prvý raz objednala lietadlá od európskeho Airbusu, americký Boeing spozornel. Plánoval vývoj nového modelu, no radšej zabojoval o priazeň zákazníka zlepšenou verziou bestsellera Boeing 737 s kratším časom dodania. Vybavil ho žiadanými úspornými motormi podobne ako Airbus svoj model A320neo.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Tagy

Boeing

Rozhodnutie Boeingu sa stalo po rokoch stredobodom najväčšej krízy v leteckej brandži za ostatnú dekádu, píše denník Financial Times. Dve nehody moderných strojov Boeing 737 Max v rozmedzí necelého pol roka pripravili o život všetkých takmer tristopäťdesiat ľudí na palube. Po marcovom nešťastí došlo k uzemneniu vyše troch stoviek lietadiel i prepadu akcií Boeingu. A prišlo aj na rušenie objednávok.

Ťažiskový produkt

Stroje Boeing 737 Max určené na lety na kratšie a stredné vzdialenosti sú v prevádzke od roku 2017. Je to najmodernejší a kľúčový produkt Boeingu. Tento model generuje tretinu tržieb aj zisku výrobcu. Aerolinky si objednali viac ako päťtisíc kusov, z ktorých firma dodala zhruba tristosedemdesiat.

Po páde lietadla Ethiopian Airlines akcie Boeingu krvácali. Prepadli sa o dvanásť percent a trhová hodnota firmy sa zosunula o 28 miliárd dolárov, najviac od krízy v roku 2009. Akcie Boeingu sú na tom však stále relatívne dobre. Pred súčasným poklesom sa ich hodnota počas predchádzajúcich troch rokov strojnásobila, predvlani sa titulu darilo najlepšie spomedzi amerických priemyselných podnikov.

Neprehliadnite

Lietadlá 737 Max zostali po ostatnej tragédii uzemnené. Preventívne to odporučil aj výrobca, pokiaľ sa nevyriešia problémy, ktoré mohli spôsobiť dva pády. Ešte vlani na jeseň sa zrútilo do mora lietadlo indonézskych aeroliniek Lion Air. Francúzski vyšetrovatelia, ktorí analyzujú čierne skrinky, uviedli, že obe havárie vykazujú „jasné podobnosti“.

Podľa odborníkov mohol zlyhať softvérový systém automatického riadenia. Boeing už zareagoval a umiestni do strojov 737 Max nové bezpečnostné zariadenie – varovné svetlo upozorňujúce pilotov na nefunkčnosť kľúčových senzorov.

Ak by výluka boeingov trvala 90 dní, strata by sa mohla vyšplhať na dve a pol miliardy dolárov 

Po haváriách 737 Max rastie Boeingu účet na viacerých frontoch.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy Boeing

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.