Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Realitná bublina nepraskne. Stále je priestor na rast cien

Z architektov Igora Lichého a Tomáša Šeba sa v minulosti stali aj developeri. Do firmy k sebe prizvali finančníka Ivana Rolného a v trojici budujú spoločnosť, ktorá zrealizovala v hlavnom meste viacero rezidenčných projektov. Naposledy sa zviditeľnili napadnutím veľkej súťaže na podobu vysokoškolského kampusu. Ako tvrdia, veľa si sľubujú od toho, že primátorom Bratislavy sa stal architekt.

01.04.2019, 09:00 | Martin Poláš | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 13

Prečo ste sa v prípade súťaže na Art Campus rozhodli postupovať takto rázne a podali podnet na Úrad pre verejné obstarávanie?

Igor Lichý (IL): Slovenská legislatíva a ani súťažný poriadok SKA inú možnosť, žiaľ, nepripúšťajú, iba podať podnet na ÚVO. Dva z troch ocenených návrhov vážne porušujú pravidlá, ktoré si porota sama stanovila. Nestalo sa to pri architektonických súťažiach v posledných rokoch prvýkrát.

Čo si od podnetu sľubujete?

IL: Primárne nám ide o to, aby sa podmienky súťaženia zlepšili, aby k takýmto situáciám už nedochádzalo. Chceme, aby architekti neboli v budúcnosti demotivovaní súťažiť. Navrhujeme urobiť úpravy v súťažnom poriadku SKA. Myslíme si, že ÚVO by mal súťaž zrušiť, lebo je neférová.

Ako architekti ste založili developerskú firmu. Považujete to aj dnes za svoju výhodu, že máte obe činnosti pod jednou strechou?

IL: Na začiatku sme boli jedna firma, ktorá riešila development aj projektovanie, postupne sme si uvedomili, že lepšie bude predsa len obe časti rozdeliť. Momentálne fungujú dve prepojené firmy – Architekti Šebo Lichý a ITB Development. Klienti to vnímajú, myslím si, že sú zvyknutí na náš rukopis a na to, že architektúru je v našich projektoch cítiť o čosi viac ako u iných developerov, ktorí k tomu možno nemajú až tak blízko.

Viacerí developeri však už k projektom volajú renomovaných zahraničných architektov, takisto posúvajú kvalitu.

IL: Postupne viacerí začali objavovať dôležitosť architektov pre development a áno, už sa stretávame aj s tým, že niektorí developeri sem pozývajú svetové mená, čo pred 15 rokmi, keď sme my začínali, nebolo zvykom. Našu pozíciu považujeme naďalej za výhodnú, jednak to dáva imidž firme, ale hlavne pridanú hodnotu projektom. A navyše, celá spolupráca je veľmi flexibilná, najmä v počiatočných štádiách je dôležité rýchlo reagovať na to, ako sa projekt vyvíja, a je to uľahčenie, keď náš projektový manažér prejde o poschodie vyššie, má tam architektonický ateliér, ktorý je plne k dispozícii, a spolupracujú promptne.

Ivan Rolný (IR): Klienti vnímajú, že architektov máme priamo pod našou strechou a že architektúra je veľkou súčasťou nášho života. Sú u nás zvyknutí na prepracovanejšie pôdorysy, máme oveľa menej klientskych zmien, dispozičných úprav. Veľká výhoda je, že ak aj klient predsa len chce meniť niečo podľa svojich predstáv, nie je problém zavolať architekta, ktorý sedí o pár metrov ďalej. Rovno si sadne so zákazníkom a vysvetlí mu, čo je a nie je možné.

Vo firme ste traja spoločníci s rovnocenným postavením. Ako manažujete firmu?

IL: Začínali sme s Tomášom Šebom, ale veľmi rýchlo sme pochopili, že development nie je iba o architektúre. Preto posilnenie tímu o Ivana Rolného ako zdatného finančníka vnímam ako veľmi dobrý krok. Momentálne to máme rozdelené tak, že Tomáš sa venuje projektovaniu, architektonickým zložkám, Ivan financovaniu, obchodu a ja skôr výstavbe. Ale zároveň sa dopĺňame.

Ako postupujete, keď nemáte rovnaký názor?

IR: Rozhodnutia prijímame konsenzom, znamená to, že všetci musia súhlasiť. Vysvetľujeme si to dovtedy, kým neprídeme k spoločnému záveru. Nefungujeme tak, že by dvaja prehlasovali jedného. Všetci traja sedíme spolu raz za dva týždne na pravidelných poradách, kde si prechádzame otvorené projekty. V priebehu týždňa máme okrem toho pravidelné projektové porady plus riešime operatívne záležitosti.

IL: Po tých rokoch sme už takí zohratí, že tém, pri ktorých dlhšie diskutujeme, je minimum. Na väčšine vecí sa zhodneme.

Igor Lichý a Ivan Rolný z ITB DevelopmentZdroj: Maňo Štrauch

Na blogu ste napísali, že na Slovensku máme kvalitných architektov, ale chcelo by to aj kvalitných investorov. Ako ste to mysleli?

IL: Všetky veľké diela,

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 13

Rubrika Extra reality

Tagy ITB Development