Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Novostavba, ktorá má 100 rokov. Vodáreň pôsobí ako z iného sveta

V našom seriáli Rande s realitou sme za uplynulých desať rokov priniesli desiatky recenzií nehnuteľností. Zväčša išlo o stavby pre bežného klienta, ktorý vyhľadáva viac-menej štandardné bývanie. Táto recenzia však bude nezvyčajná. Projekt s oficiálnym názvom Vodáreň Brezová má totiž v rodnom liste 1916.

27.03.2019, 09:14 | Tomáš Vašuta | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Projekt nájdete na okraji Vrakune v susedstve Vrakunského lesoparku. Práve poloha môže niektorých záujemcov lákať, ale aj odradiť. Na jednej strane máte komfortný prístup k prírodnej atrakcii, na strane druhej je izolovaná budova od okolitého sveta. Vždy je to o preferencii kupujúceho. Ale tento projekt určite nie je o polohe ani o lokalite. Stavia na originalite. Investor sa rozhodol rekonštruovať historický objekt bývalej vodárne Alfreda Nobela. Tá bola postavená ešte v roku 1916 a jej úlohou bolo privádzať vodu asi šesť kilometrov dlhým podzemným vodovodom do výrobného závodu.

Pôvodný objekt vodárne pripomínal zvonku rodinný dom, keďže mal byť čo najmenej nápadný. Vnútri však ukrýval industriálny interiér. Vodu získavala vodáreň z deviatich studní, ktoré dnes nájdete v areáli lesoparku.

Nezvyčajný model

Svojmu účelu slúžila do roku 1955, odvtedy chátrala a čakala na svoje využitie. Objekt v roku 2016 kúpila spoločnosť Elima. Zvolila si nezvyčajný a finančne asi najnáročnejší model – chcela v čo najväčšej miere zachovať industriálny charakter stavby. Pomôcť tomu mala aj projektová dokumentácia z roku 1916, ktorú investor po dlhých mesiacoch vypátral.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Extra reality

Diskusia (0 reakcií)