Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Smart mestá chce aj štát. O čom je desiatka projektov s dotáciami za pol milióna eur

Inteligentné osvetlenie s nabíjaním elektromobilov. Monitorovanie spotreby energie. Parkovací systém a kontrola parkovania. Sledovanie kvality ovzdušia. Analýza dát o demografickom správaní obyvateľov. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR vlani schválilo dotácie pre desiatku projektov v celkovej výške pol milióna eur, ktoré majú pomocou technológií zlepšiť život v slovenských mestách a obciach.

02.04.2019, 05:12 | Jozef Andacký | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Štát sa tak prihlásil k podpore konceptu smart city, ktorý sa zatiaľ na Slovensku udomácňuje najmä vďaka impulzom z komerčnej sféry a firiem, vyvíjajúcich riešenia pre inteligentné mestá.

Vo svete i na Slovensku

Život v mestách sa v posledných dekádach výrazne zmenil. Rast počtu obyvateľov, zvýšená kúpyschopnosť a zmena životného štýlu priniesli nové problémy alebo zvýraznili tie existujúce. Dopravná situácia sa zhoršila, niekde do takej miery, že jej ďalší vývoj sa javí ako neudržateľný.

Kvalita životného prostredia poklesla vplyvom emisií a výstavby, keď zelené plochy ustupujú betónovým konštrukciám a plochám. Vzrástol objem odpadu, snaha o jeho separovanie a recykláciu zdvihla požiadavky na jeho manažment. To všetko korunuje slabá interakcia občanov so samosprávami.

Neprehliadnite

Odpoveďou na tieto výzvy sú inovatívne riešenia. Často, hoci nie nevyhnutne, sú spojené s modernými technológiami, smartfónmi či Internetom vecí (Internet of Thing – IoT).

Pojem smart city je do veľkej miery módny buzzword, ale situáciu vystihuje v tom, že mestské problémy je vhodné riešiť inteligentne. Stratégiu smart city ako urbanistický prístup má v súčasnosti väčšina veľkomiest v západnej Európe a touto cestou sa už usilujú ísť aj niektoré samosprávy na Slovensku.

Stratégiu smart city ako urbanistický prístup má v súčasnosti väčšina veľkomiest v západnej Európe

Napríklad Nitra predstavila víziu smart city ešte koncom roka 2017. V rámci nej chce šetriť zdroje, na minimum skresať tvorbu emisií, investovať do ľudských zdrojov a rozvíjať infraštruktúrne siete. Podobné ciele si v stratégii moderného mesta stanovila Bratislava.

Smart city jej má pomôcť do roku 2030 dosiahnuť 30-percentný pokles emisií skleníkových plynov (v porovnaní s rokom 1990) či o pätinu znížiť spotrebu energií (oproti roku 2015). V oblasti mobility si zasa obe mestá zaumienili zvýšiť atraktívnosť MHD a zaviesť systémy zdieľaných bicyklov (bikesharing).

Dvadsiatka záujemcov

Vlaňajšia smart city výzva MH SR bola mierená na dodávateľov riešení (v rámci podpory malých a stredných podnikov) a ich reálne projekty s konkrétnymi mestami. Dotáciu v maximálnej výške 60-tisíc eur môžu využiť na vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti a zavedenie jej výsledkov v praxi.

Všetky projekty, ktoré rezort hospodárstva finančne podporil, musia byť zrealizované do konca marca roka 2020. Celkovo ministerstvo dostalo viac než dvadsiatku žiadostí o dotáciu.

O čo konkrétne ide? Napríklad v Banskej Bystrici zavedú pilotnú prevádzku inteligentných pouličných lámp, meteostaníc a nabíjačiek elektromobilov. Mesto ich bude spravovať v prehľadnom systéme, ktorý vybrané informácie poskytne nielen samospráve, ale aj obyvateľom a návštevníkom.

V Trnave chcú zasa verejnosti sprístupniť údaje z ôsmich meteostaníc – o teplote, tlaku, svetelnosti, úrovni CO2, pevných častíc a hluku.

Podporené projekty smart city
(podľa výšky dotácie)
Žiadateľ Účel poskytnutia podpory Mesto Výška schválenej dotácie (€)
Alam, s.r.o., Bratislava sprístupnenie informácií o stave ovzdušia a doprave verejnosti Trnava 60 000
Market Locator SK, s.r.o., Bratislava zber a spracovanie dát o demografickom správaní sa obyvateľov Bratislava 60 000
Koor, s.r.o., Bratislava monitorovanie spotreby energie Hlohovec 58 800
Pema com, s.r.o., Dolný Kubín inteligentné osvetlenie Dolný Kubín 58 500
I.S.D.D. plus, s.r.o., Bratislava monitoring ovzdušia Nitra 58 300
bot.media, s.r.o., Bratislava AI chatbot Trenčín 37 500
Collartech, s.r.o., Žilina parking penalty system Poprad 35 000
Eco-logic, s.r.o., Senec interaktívna smart mapa verejného osvetlenia Senec 34 080
Seak, s.r.o., Prešov pilotná prevádzka inteligentného osvetlenia s nabíjaním elektromobilov a envirosenzormi Banská Bystrica 28 966
BEBE Transport, s.r.o., Bratislava Signagelogy Banská Štiavnica 25 000
PRAMEŇ: Ministerstvo hospodárstva SR

MH SR chce úspešnosť a efektívnosť podporených projektov vyhodnocovať. „To nám do budúcnosti umožní prispôsobiť podmienky poskytovania dotácií na obdobný typ projektov tak, aby bol pre žiadateľov – malé a stredné podniky, ako aj mestá – čo najprospešnejší,“ uvádza šéfka sekcie podnikateľského prostredia a inovácií Miriam Letašiová.

Na rozmach

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika TREND + Smart city

Tagy internet vecí, Kežmarok, ministerstvo hospodárstva, Nitra, parkovanie, PosAm, Sensoneo, smart city, Sygic, Trnava, Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu SR