Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Začnite si šetriť na elektromobil. Ďalšie vaše auto bude potrebovať zásuvku

Elektromobilita má za sebou dva prelomové roky. Jasne sa ukazuje, že ide o trend, ktorý sa od okrajovej technológie určenej pre nadšencov presúva do mainstreamu. Dôvodom sú aktivity regulátorov, ktoré výrazne sprísňujú požiadavky na emisie nových vozidiel vyrábaných automobilkami. Rovnako aj podporné schémy na nákup elektromobilov a zároveň obmedzenia na vjazd do miest či samotný predaj vozidiel so spaľovacím motorom.

01.04.2019, 05:02 | Lukáš Kvašňák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 51

Výrobcovia v súčasnosti nemajú na výber a rozširujú ponuku batériových vozidiel. Stále existuje viacero prekážok v podobe ceny, dojazdu a nabíjacej infraštruktúry, ako aj v dodávkach nerastných surovín potrebných na výrobu samotných batérií. Tie môžu zabrzdiť razantný nástup elektromobility.

Pre záujemcov o kúpu nového auta v najbližších rokoch platí, že by pri výbere mali čoraz vážnejšie zvažovať elektrické alebo hybridné modely. Ako sa hovorí, môžeme s tým nesúhlasiť, môžeme o tom viesť spory, ale to je tak všetko, čo s tým v skutočnosti môžeme urobiť.

Predvlani predaje elektromobilov, ktoré zahŕňajú čisto elektrické vozidlá, ako aj plug-in hybridy, celosvetovo vôbec po prvýkrát prekročili hranicu milión vozidiel. V uplynulom roku ich počet stúpol už na dva milióny. Z pohľadu celkového predaja vozidiel je ich podiel stále marginálny, keď dosiahol len dve percentá.

Neprehliadnite

Prudký nárast predaja

Z dlhšieho časového hľadiska vidieť, ako rýchlo sa elektromobily rozšírili, keď sa v roku 2012 predalo na svete necelých 120-tisíc takýchto vozidiel. A prognózy sú ešte odvážnejšie. Podľa spoločnosti Deloitte by mali v budúcom roku globálne predaje dosiahnuť štyri milióny vozidiel, v roku 2025 to bude už dvanásť miliónov kusov a na konci nasledujúcej dekády stúpnu ich predaje na 21 miliónov áut. Viac ako polovica nových predaných vozidiel majú byť v roku 2040 elektromobily, čo bude predstavovať zhruba šesťdesiat miliónov kusov.

Dôvodom bude podľa analytikov z Deloitte prudký pokles cien batérií, čo zníži výrobné náklady elektromobilov pod úroveň áut so spaľovacím motorom. Súčasná cena batérií je na úrovni 176 amerických dolárov za jednu kilowatthodinu. V porovnaní s rokom 2010 klesla o viac ako osemdesiat percent. Očakáva sa, že do roku 2024 sa zníži ešte výraznejšie na hranicu sto dolárov za kilowatthodinu, čo umožní výrobcom predávať elektromobily za ceny porovnateľných vozidiel so spaľovacím motorom.

Ceny spaľovákov porastú

S novými emisnými normami po roku 2021 a požiadavkami na nové bezpečnostné asistenčné prvky v Európe zároveň vzrastú aj ceny konvenčných áut. Analytická spoločnosť Bloomberg New Energy Finance (BNEF) očakáva, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 51

Rubrika Téma

Tagy automobilový priemysel, automotive, elektrické autá, elektromobil, elektromobilita