Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako si vybrať bankový účet, aby bol naozaj zadarmo

Ešte pred pár rokmi si väčšina ľudí zakladala prvý účet až potom, keď začala pracovať a zamestnávateľ sa ich opýtal, kam im má posielať mzdu. Dnes nie sú výnimkou ani osemročné deti s vlastným účtom a kartou. Pochváliť sa ním môže väčšina stredoškolákov a vysokoškolákov.

06.04.2019, 19:05 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Z prieskumu agentúry Ipsos pre Slovenskú sporiteľňu vyplýva, že na prvom stupni základnej školy má vlastný bankový účet 15 percent žiakov. Na druhom stupni ich je viac ako štvrtina a spomedzi stredoškolákov disponuje vlastným kontom 82 percent študentov.

Tento trend podporujú aj banky, ktoré mladým klientom ponúkajú väčšinou bezplatné účty. Učia ich tak namiesto hotovosti využívať bezhotovostné platby, z čoho banky, samozrejme, profitujú. Navyše, keďže ľudia neradi menia banku, v ktorej majú účet, je veľká pravdepodobnosť, že ak banka získa študenta na (bezplatný) účet, ponechá si ho aj potom, keď zaň bude musieť platiť.

S potvrdením je lacnejší

Kým niektoré banky poskytujú mladým ľuďom rovnaké výhody bez ohľadu na to, či študujú alebo nie, iné uprednostňujú študentov. Tí, ktorí študujú, v nich často získajú účet zadarmo a tí, ktorí neštudujú, zaplatia poplatok. Hoci aj ten je nižší ako v prípade klasického účtu. Podmienkou študentských účtov je, že klienti musia v banke predkladať potvrdenie o návšteve školy. Netýka sa to stredoškolákov, ktorí majú nárok na študentský účet na základe svojho veku bez ohľadu na to, či školu navštevujú, alebo nie.

Vo VÚB banke majú klienti do 20 rokov účet zadarmo. Po dosiahnutí tohto veku majú automaticky nárok na zvýhodnený poplatok za balík služieb vo výške troch eur mesačne. Ak však predložíte potvrdenie o štúdiu, účet vám banka naďalej vedie bezplatne.

„Potvrdenie postačuje predložiť po dovŕšení 20. roku veku len raz a klient má účet vedený bezplatne až do dovŕšenia 27 rokov,“ vysvetľuje Dominik Miša z VÚB banky. Banke namiesto samostatného potvrdenia o návšteve školy postačí aj index či študentská karta ISIC. Mladí ľudia môžu okrem platieb kartou zadarmo využívať všetky výbery z bankomatov VÚB.

Zdroj: Maňo Štrauch

Aj v ČSOB stačí vysokoškolákom predložiť potvrdenie o návšteve školy len raz. Ďalšie potvrdenie musia priniesť, až keď pokračujú v štúdiu aj po dosiahnutí 25. narodenín. Bezplatný účet ČSOB takisto zahŕňa všetky výbery z bankomatov tejto banky. Mladí ľudia, ktorí neštudujú, majú nárok na účet za zvýhodnenú cenu vo výške troch eur mesačne.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Použi rozum

Tagy banky, Použi rozum, študenti, účet