Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako si žije slovenský taxikár

Práca taxikára sa v ére mobilných aplikácií výrazne zmenila. Tradičných poskytovateľov tejto prepravnej služby vníma verejnosť najmä cez trenice s novými hráčmi, ako sú Uber a Taxify.

07.04.2019, 04:57 | Marián Biel | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 18

No je jej názor na nich ako odporcov nových trendov v mobile objektívny? Čo robia, aby sa novinkám prispôsobili? Ako im technológie, naopak, pomáhajú? A aké sú výhody a strasti tohto povolania? TREND sa na to pýtal dvojice taxikárov, ktorí majú v teréne najazdené stovky tisícov kilometrov.

Neprehliadnite

Aspoň stovka denne

Jaroslav Vondráček taxikárči už dlhé roky. Kedysi spoluzakladal Občianske združenie koncesovaných taxikárov. „Je to individuálne,“ odpovedá na očakávanú otázku, koľko taxikár v reáli zarába. Podľa neho to závisí napríklad od toho, či chce pracovať aj v noci. On sám pracuje štyri-päť hodín skoro ráno, keď ľudia idú do práce alebo na letisko. Potom ide domov, a ak má slabšie tržby, tak do auta sadne ešte na tri-štyri hodiny počas poobedňajšej špičky.

Ideál pre J. Vondráčka sú denné tržby na úrovni od sto eur. Po odpočítaní nákladov ostáva taxikárovi od 50 do 75 percent. Závisí to od štruktúry nákladov – na auto, pohonné hmoty, servis, poistky, dispečerské služby, dane, odvody a ďalšie poplatky. Svoj „denný paušál“ zarobí J. Vondráček niekedy za päť-šesť hodín, inokedy za dvojnásobný čas.

Z toho vyplýva, že hlavným benefitom tohto povolania je sloboda. „Ak sa ráno do práce nevyberiem, žiaden šéf mi nevolá, kde som,“ hovorí taxikár. Nevýhodou je, že napríklad dovolenku mu nikto nepreplatí. Ale tak to majú aj iní živnostníci.

Jaroslav Vondráček: V súčasnosti v Bratislave jazdí tri a pol tisícky taxíkov, v čase špičky je zataľ priestor pre všetkých.Zdroj: Miroslava Spodniaková

J. Vondráček zdôrazňuje, že sto eur sú denné tržby skúseného taxikára s dobrým

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 18

Rubrika Podnikanie

Tagy Bolt, taxi, Uber