Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ani Šefčovič neuniesol záťaž Smeru

Dôvody, pre ktoré Maroš Šefčovič prezidentskú súťaž prehral, sú zrejmé. Tak ako pred piatimi rokmi aj teraz bola strana, za ktorú kandidoval, dostatočne silná na to, aby dostala svojho človeka do finále, ale v ňom už predstavovala príliš veľkú záťaž, aby mohol pomýšľať na víťazstvo. Jedenásťročné vládnutie Smeru-SD je bremeno, ktoré nezvládol ani M. Šefčovič, hoci úporne predstieral, že sa síce uchádza o prezidentský úrad s podporou strany, ale ako nezávislý.

03.04.2019, 08:52 | Marián Leško | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

komentár Marián Leško 2017

Treba povedať, že aj spôsob, akým v televíznych debatách M. Šefčovič odpovedal či presnejšie neodpovedal na háklivé otázky týkajúce sa Smeru a jeho funkcionárov, prispel k tomu, že si ho s nezávislým kandidátom pomýlil len málokto. M. Šefčovič urobil vo voľbách všetko, čo od neho náčelník Smeru žiadal, a hoci Ficove očakávania celkom nenaplnil, môže považovať za isté, že dostane ďalšiu nomináciu vlády na obsadenie postu v Európskej komisii. Ale „hearing“, ktorý ho tam čaká, bude z doterajších troch asi najnepríjemnejší. V Bruseli boli predsa len zvyknutí na iného Šefčoviča, než aký sa predviedol v Bratislave.

Pozrite si všetky Danglárove ilustrácie ku komentárom M. Leška

Ani dôvody, pre ktoré aj v druhom kole zvíťazila kandidátka Čaputová, nie sú žiadnou záhadou. Keby sa dožil týchto volieb Václav Havel, zrejme by s veľkým potešením poznamenal, že na Slovensku uspela kandidátka reprezentujúca občiansku spoločnosť. Je to časť verejnosti, ktorá sa o veci verejné a politiku priebežne zaujíma, hoci to nie vždy dáva aj najavo. Ale zato vie, že keď ide o veci extrémnej dôležitosti, tak ich nemôže a nesmie nechať iba na politikov. Aj napriek tomu, že celé roky mlčí, ak príde dostatočne silný podnet, dokáže sa prebrať k životu. Ohlas verejnosti na to, čo sa stalo vo februári minulého roku, bol dostatočným signálom, že námaha, ktorú vynakladajú médiá, mimovládne organizácie i občianski aktivisti, aby udržali pri živote predstavu, ako by mala vyzerať slušná a fungujúca spoločnosť, nie je márna. V osobe Z. Čaputovej občianska spoločnosť našla kandidátku, s ktorou sa dokázala stotožniť a spojiť ju s očakávaním, že bude konať podľa sľubu, ktorý zloží v polovici júna: „Svoje povinnosti budem vykonávať v záujme občanov...“

Dôležité nie je len to, prečo sa Z. Čaputová stala prezidentkou, ale aj ako sa ňou stala. Rovnako ako v roku 2004 prišlo v druhom kole hlasovať menej voličov ako v prvom, lebo pred pätnástimi rokmi rozdiel medzi Ivanom Gašparovičom a Vladimírom Mečiarom sa niektorým nezdal dostatočne veľký na to, aby išli voliť. Teraz sa situácia zopakovala. Aj v sobotu nemálo ľudí stratilo záujem o volebný akt, keďže tam nebol „ich“ predstaviteľ. Ale v parlamentných voľbách antisystémoví voliči svojich kandidátov mať budú. Preto sa môže zopakovať situácia, akú pred tridsiatimi rokmi zažili Poliaci a vyjadrili ju slovami: Váš prezident, náš premiér.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 13/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Názory

Diskusia (0 reakcií)