Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Autá sa menia na počítače. Reagujú na to aj hackeri

Otvoria notebook, začnú búchať po klávesnici a na obrazovke sa objaví veľký červený nápis ako „Spojenie nadviazané“ a podobne.

09.04.2019, 04:53 | Marián Biel | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Zrazu zmena záberu a auto na opačnej strane Zeme sa samo od seba pohne a začne plnou rýchlosťou kľučkovať po uliciach veľkomesta. Aj takto si podľa fantázie filmových tvorcov môžu mnohí predstavovať hackerov, ktorí sa dokážu na diaľku zmocniť aj desiatky rokov starých modelov automobilov. Samozrejme, treba to brať s nadhľadom. No to nie je úplné sci-fi.

Ako sa brzdí pomocou notebooku

Už pred štyrmi rokmi sa dvom bezpečnostným špecialistom, Charliemu Millerovi a Chrisovi Valasekovi, podarilo nabúrať sa do Jeepu Cherokee. Využili to, že automobil mal dátové pripojenie na internet a slabé zabezpečenie centrálneho počítača v aute. Dovoľoval im z obývačky zadávať príkazy a auto na diaľnici spomalilo, hlasitosť rádia išla na maximum a ešte sa spustilo ostrekovanie predných okien. A človek za volantom mohol všetko len sledovať a modliť sa.

Neprehliadnite

Softvérovú chybu mali desiatky tisíc ďalších automobilov od General Motors na cestách. Firma na úspešnosť týchto hackerov zareagovala a vydala opravnú aktualizáciu. Možno aj preto, že ľudia sa na autonómne autá stále pozerajú so skepsou.

A aj preto, že sú pre útočníka najlepší úlovok. Všade plno senzorov, kamier, elektronické ovládanie, nie iba akcelerácie a brzdenia, ale aj otáčania volantu a prakticky nevyhnutné pripojenie na internet. Veď už len spustenie ostrekovania predného skla bez pustenia stieračov môže na diaľnici pri plnej rýchlosti urobiť poriadny chaos.

Svoj význam začína mať aj ochrana súkromných informácií. Auto ich vie o svojom majiteľovi zistiť neúrekom. A tie sa potom dajú využiť na vydieranie, v lepšom prípade sa predajú ďalej. Ochrana nemusí byť neprekonateľná, ale aj pár jednoduchých pravidiel pomôže.

Zdroj: Tesla Motors

Napríklad je nevyhnutné vedieť, kto má fyzický

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND + Fleet

Tagy Hyundai, tesla, Volvo

Súvisiace články

Pravidlá pre auto v podnikaní

Pravidlá pre auto v podnikaní

Ak by sa po odrátaní odpisu za auto podnikateľ dostal do straty, musí si krátiť odpis, ako keby si kúpil auto do 48-tisíc eur

Operatívny lízing môže byť populárnejší

Rekordy ako na bežiacom páse, ktoré sa možno nezopakujú

Ako si žije slovenský taxikár

Čaputová vyhrala, vojna sa rozbieha

Diskusia (0 reakcií)