Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Chaplinov život a filmy ožili v Balete SND

06.04.2019, 04:53 | Peter Scherhaufer | © 2019 News and Media Holding

Navyše milovali jeho humor. Charles Chaplin (1889 –1977) bol multitalentovaný umelec, nielen mím a herec, ale aj tanečník, režisér, scenárista a skladateľ hudby. S kolegami z brandže založil aj filmové štúdio United Artist, v ktorom produkoval svoje filmy. Jeho životný príbeh aktuálne ožíva na javisku Opery a baletu SND v inscenácii Tulák Chaplin.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Enjoy

Tagy

divadlo

Vo svetovej premiére ju pre SND pripravil renomovaný medzinárodný umelecký tím (libretista Daniel de Andrade, skladateľ Carl Davis, scénograf Mark Bailey). Skupina sa v Národnom divadle podpísala už pod úspešnú tanečnú inscenáciu Nižinskij – Boh tanca. Tá sa po pauze vráti do repertoáru v budúcej sezóne.

Tulák Chaplin je najmä príbeh o nezlomnosti človeka, ktorý pochádza z biednych pomerov, ale dokáže sa vyšvihnúť na špičku vo svojom odbore. V čase svojej najväčšej slávy bol najlepšie plateným hercom v Hollywoode.

Balet neobchádza ani kritické okamihy Chaplinovho života, i tie však zobrazuje s interpretačnou hravosťou a režijnou originalitou. Je príkladom, že dynamické tanečné divadlo so zaujímavým hrdinom a silným príbehom vie osloviť široké divácke spektrum.

Prerazil ako smutnosmiešny tulák

Chaplinovi rodičia sa obaja istý čas živili v Londýne aj spevom. Otec mal blízko k alkoholu a umrel, keď bol Charlie ešte malý. Mama neskôr skončila na psychiatrickej klinike, to bol dôvod, prečo putoval Charles so svojím bratom Sydneym do sirotinca.

To, že má talent zabávať ľudí, zistil veľmi skoro. Jeho kariérna dráha potom nadobudla rýchly spád. V Spojenom kráľovstve vystupoval v rôznych hudobných divadlách, niekoľko rokov pred 1. svetovou vojnou dostal pozvánku do Ameriky, kam aj odišiel, aby sa neskôr ako dvadsaťpäťročný uplatnil v nemom filme.

Scéna ako z filmu Moderná dobaZdroj: Peter Brenkus

Na filmové

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Enjoy

Tagy divadlo

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.