Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Maturita by mala testovať reálne vedomosti, nie snažiť sa študentov nachytať

06.04.2019, 19:12 | Barbora Dobó

Názor | Začiatkom marca som ako jedna z desaťtisícov maturantov absolvovala písomnú časť maturitnej skúšky zo slovenčiny a z angličtiny. Pozostáva zo slohu a z písomnej časti, cieľom je otestovať naše vedomosti z týchto predmetov. Aby ste mali predstavu: išlo najmä o prácu s textom, plus otázky z rôznych sfér jazyka.

 • Tlačiť
 • 10

Rubrika

Použi rozum

Po utorkovej slovenčine, ktorá nám všetkým dala naozaj zabrať, sa spustila vlna kritiky zo strany študentov. Dokonca aj niektorých slovenčinárov.

Test bol podľa nich neprimerane ťažký a v skutočnosti nezisťoval znalosti zo slovenského jazyka, ale snažil sa maturantov nachytať na rôznych zákerných úlohách, ktoré boli zamerané okrem iného na matematiku či dejepis.

Na sociálnych sieťach sa objavilo veľa príspevkov od ukrivdených študentov. Citujem jeden z nich: „Je smutné, že obeťami podvodníkov sa stávajú tí najzraniteľnejší... To bola moja téma slohu na maturitách zo SJL od NÚCEM-u. Teraz by som aj dal: Je smutné, že obeťami NÚCEM-u sa stávajú študenti.“

Neprehliadnite

Na príspevky tohto typu prišlo veľa negatívnych reakcií. Vraj sme príliš citliví a zbytočne sa sťažujeme. Zmaturuje predsa každý. Ja si takisto myslím, že test bol tento rok neprimerane ťažký. Teda nie až taký ťažký ako skôr zákerný. Obávam sa, že o rok môže byť ešte horší.

S kamarátmi sme sa zhodli, že po absolvovaní maturitného testu by sa študenti nemali cítiť hlúpi, ale mali by byť spokojní, že veď toto sme sa učili, to sme vedeli. Z vlastných skúseností však viem povedať, že mnohí maturanti boli po skúške frustrovaní.

Študenti by sa po maturitnom teste nemali cítiť hlúpi

Veľmi rada by som v budúcnosti videla reformy v tomto type testovania. Úlohy by mali byť čo najviac zamerané na reálne vedomosti žiakov, ktoré získali na hodinách slovenského jazyka. Nie na chytáky, ako napríklad určiť počet postáv v diele, ktoré ani nepatrilo do povinného čítania.

Študenti sú v deň skúšky pod veľkým stresom a ľahko sa dajú nachytať. Ja som sa napríklad musela viackrát vrátiť k jednej otázke, aby som napokon svoju pôvodnú odpoveď zmenila. Pevne dúfam, že som sa po dlhom rozmýšľaní nerozhodla pre tú nesprávnu.

Takto smerované otázky aj najlepších študentov zbytočne zneistia. Zrejme sa to odzrkadlí aj na celoslovenskom priemere. Hoci to by mohlo viesť k nejakej zmene zo strany tých, ktorí testy pripravujú.

Autorka študuje na 1. súkromnom gymnáziu Bajkalská v Bratislave.

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 13/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 10

Rubrika Použi rozum

Tagy Názory, Použi rozum, školstvo, stĺpček Použi rozum, vzdelávanie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.