Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Návod pre ministra dopravy, ako zabezpečiť peniaze na diaľnice

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) má príležitosť na výrazné zvýšenie svojich čistých príjmov. Ak ju využije, bude si môcť dovoliť viac investovať do výstavby a údržby ciest. Tou príležitosťou je verejná súťaž na nového prevádzkovateľa mýtneho systému.

04.04.2019, 05:05 | Ján Kováč | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Ak ju spraví včas a dobre, výrazne zníži svoje náklady a zostane jej viac peňazí pre seba. Takto môže získať dodatočné zdroje v desiatkach miliónov eur. Tak ako sa to podarilo českému ministerstvu dopravy. NDS má šťastie, že sa môže poučiť z jeho skúseností, ale aj chýb. Dôležité je, aby nestrácala čas.

Skytoll vytlačil Kapsch

Český rezort dopravy vymení od januára prevádzkovateľa mýtneho systému. Po rakúskej firme Kapsch nastúpi slovenský Skytoll. Za dobudovanie systému a jeho desaťročnú prevádzku si Skytoll vypýtal v prepočte 417 miliónov eur. Predchádzajúci dodávateľ, rakúsky Kapsch si predtým od Čechov účtoval zhruba raz toľko.

Neprehliadnite

V rokoch 2007 až 2016, čiže za rovnako dlhé obdobie, dosiahli náklady na mýtny systém v Česku 934 miliónov eur. Už to vytvára nádej, že aj na Slovensku je priestor na výrazný pokles nákladov. A to nie je všetko. České ministerstvo by malo za menej peňazí dostať aj lepší produkt. S novým kontraktom sa rozsah spoplatnených ciest má rozšíriť o 900 kilometrov ciest prvej triedy.

Spolu by tak systém mal pokrývať takmer 1 500 kilometrov diaľnic a 1 100 kilometrov ciest prvej triedy. Rakúšania neodišli bez boja: v súťaži so Skytollom znížili cenu, tlačili na ministerstvo, sťažovali si na Úrade na ochranu hospodárskej súťaže. Ten najskôr výber zrušil, ale potom platnosť zmluvy potvrdil.

V tejto súvislosti spravila česká polícia raziu, v rámci ktorej prehliadla byt riaditeľa Kapschu Karola Feixa, a neskôr obvinila deväť ľudí. Podľa servera Novinky.cz podozrieva K. Feixa a predsedu spomínaného úradu Petra Rafaja z korupcie. Má to súvisieť s mýtnou zákazkou. Kapsch reagoval, že sa žiadnych kriminálnych činov nedopustili a K. Feix ani nikto iný z firmy nebol obvinený.

Prečo už treba začať

To isté

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Ekonomika

Diskusia (0 reakcií)